| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, ce părere aveți despre miscarea # rezist dacă pot sa o numesc așa și despre Malin Bot + alte persoane din jurul lui care au început să iasă în evidenta de-alungul acestor evenimente ( proteste )?
Credeți că Malin Bot cât și rezistenții sunt de buna credință sau sunt niște marionete plătite din afară sau dinăuntrul țării pentru a face niște jocuri politice, sub pretextul că vor binele țării?
Credeți că sunt manipulați și încearcă să manipuleze la rândul lor?
Am auzit undeva cum ca ar fi plătiți de ONGurile lui George Soros!
Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Eu as vrea ca #-ul si usr sa conduca Romania, macar vreo doi-trei ani. Sa vedeti cum e... big grin
Nu-i problema, ca "Plus"-ul lui Ciolos a condus-o un an, am auzit, cu rezultate fulminante, deci, de ce sa nu?
Am citit de la user Plato ca trebuie sa ma informez de la Ceausescu, Bot, si Oreste.
De la Oreste, cu a carui nevasta am fost coleg in SRI...
Inca de atunci, (anii 90), omul dadea informatii "maxime".
Facea o presa... laughing
In ceea ce priveste platitul si logistica "manifestatiilor", cred ca Resist-ul de la noi ii plateste pe aia care-i scot pe indivizi din case, NU pe aia care sunt scosi din case.
Sau poate ca nu plateste nimeni in Ro! big grin
Toate manifestatiile alea (vorbesc de cele mari) cu logistica, lasere, organizare, erau da'bogea!
Daca gresesc cu ceva, as vrea sa fiu corectat, dar cu argumente, nu cu "Nu-i adevarat dom'le!". happy

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca ai auzit ca sunt plătiți de Soros. Cica si eu ar fi trebuit sa primesc vreo 300 lei ca am fost la ceva proteste, dar Soros asta intarzaie cu plata.
Miscarea rezista a plecat pe o idee buna, dar cum s-a dezumflat repede, ca romanii au memorie scurta au profitat niste mielusei sa isi faca un pic de publicitate

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu frate, am fost la 3 proteste si voluntar #FaraPenali, dar inca nu primesc nici eu notificarea de la banca.
A uitat tata Soros de noi. sad

| Plato a răspuns:

Singurii maniPulatori sunt ciumatii. Nu mai urmari propaganda mafiei.

Malin Bot e unul dintre putinii jurnaliști onești, care informeaza pe bune poporul!
Miscarea #rezist tine Romania in viata.
Da, ambele sunt de foarte buna credinta.

Nu mai urmari propaganda: DCNews, RTV, Antena3 etc.

Daca vrei sa te informezi: Malin Bot, Rares Bogdan, Marian Ceausescu, Oreste Teodorescu, Cristian Dide.

| AC4S4 a răspuns:

Detest, in mare parte, miscarea #Rezist. Mi se pare ca sunt ipocriti.
Luam in contrast doua referendumuri:
Referendumul din octombrie 2018 si referendumul din mai 2019.
Primul ar fi modificat un articol din constitutie si ar fi avut efecte pe termen lung. Al doilea este un referendum consultativ avand si scop electoral.
Primul a fost cerut de cetateni, cu 3 milioane de semnaturi stranse in 2015-2016, a stat 2 ani in parlament. Cand a venit referendumul, USR si #Rezist si-au batut joc de el. Au mintit ca prin acest referendum Dragnea va scapa de inchisoare. Au indemnat prin clipuri odioase, altele obscene ca oamenii sa nu iasa la referendum.
Al doilea referendum, cateva luni mai tarziu de primul, a fost initiat de presedinte. Acum cei ce boicotau indeamna la vot. Sa nu dam dovada ca suntem ipocriti precum cei din #Rezist si USR si sa mergem si la acest referendum.

Cei din #Rezist-USR mi-au demonstrat ca democratia trebuie sa se faca doar cand sunt ei de-acord. Cred ca incearca sa manipuleze si ei. As face asemanarea intre #Rezist-USR si Partidul Democrat din SUA.
Nu cred ca sunt platiti de nimeni. Astea sunt ideile lor, gandirea lor. Un pic extremista si gresita, cu siguranta.
USR se ascunde sub umbrela de anti-coruptie. Am inteles, sunt anti-coruptie. Dar pe teme sociale unde se situeaza? Mereu evita sa dea un raspuns concret. Nu vor sa spuna ca sunt de stanga.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Păi uite un exemplu social: sunt anti-corupție, dar sunt total revoltați că acum taximetria pirat nu mai e sancționată în formă continuată, ci de la prima abatere, că lor le plăcea cu uberu. Adică, o fi ilegal, dar dacă mie-mi place cu uberu?
Adică e bună concurența neloială, dă-o dracu de aici

| Crackman a răspuns:

Rahatul asta cu resitenta lor, aduce mie musulmanul in casa, promoveaza gay si alte lucruri, lenea, coruptia pe baza politica si statut social.
Maine i sa vad tig ce candideaza la presedentie. Soros. a fost nespalatul ce a marcat banul pentru toata asta. Vine apocalipsa boys cu amextecul religiei si raselor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un grup de vreo 20 de persoane care se ocupă absolut toată ziua cu fugărit politicieni și chestii d-astea, eu chiar sunt curios de unde au ei timpul ăsta...

| Plato a răspuns (pentru Darkmagic):

Tocmai i-am raspuns altcuiva pe tema asta, te invit sa citesti comentariul meu de acolo. O sa-ti las eu link.

In afara de aia, uita-te aici, doar asa, o mica parte din mizeria Grupului Infracțional Organizat:
https://ibb.co/kG0bSx4

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

S-a mai informat și de la Sabin Orcan...sau cine dracu are franciza newsweek la noilaughing

și habar n-am de unde a scos Orcan cifrele că pe site-ul MDRAP sunt altele (și ' obiective propuse' se traduce prin finanțate)

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

De ce e acest Oreste atat de cunoscut?
Ce il face special pe acest jurnalist?

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Eu nu am vazut niciodata ceva foarte special la el.
Vedeta l-a facut Badea, apoi nu stiu din ce motive, drumurile celor doi s-au despartit.
Personal l-am intalnit de doua ori, intr-un club din Primaverii unde mergeam sa inotam, a doua oara la mare, unde Serviciul avea un hotel, undeva in Olimp, unde venea cu sotia, sau ma rog, cea care ii era atunci sotie.
La vremea aia parea ok, era chiar un tip cu umor, dar in fond, eram niste pusti in permanenta veseli, chiar nu stiu ce a determinat o astfel de schimbare.
In orice caz, nu era un muritor de foame, e deci destul de neinteles trecerea lui la "revolutionarii" de rit nou.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

N-aș zice că l-a făcut Badea vedetă că erau amândoi tineri și au devenit 'vedete' în același timp.
doar că a devenit un mizerabil de la povestea cu roșia montană încoace

| anonim_4396 explică (pentru Thecurious):

Avea și emisiune despre misticism

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu as vrea ca #-ul si usr sa conduca Romania, macar vreo doi-trei ani. Sa vedeti cum e... big grin
Nu-i problema, ca "Plus"-ul lui Ciolos a condus-o un an, am auzit, cu rezultate fulminante, deci, de ce sa nu?
Am citit de la user Plato ca trebuie sa ma informez de la Ceausescu, Bot, si Oreste.
De la Oreste, cu a carui nevasta am fost coleg in SRI...
Inca de atunci, (anii 90), omul dadea informatii "maxime".
Facea o presa... laughing
In ceea ce priveste platitul si logistica "manifestatiilor", cred ca Resist-ul de la noi ii plateste pe aia care-i scot pe indivizi din case, NU pe aia care sunt scosi din case.
Sau poate ca nu plateste nimeni in Ro! big grin
Toate manifestatiile alea (vorbesc de cele mari) cu logistica, lasere, organizare, erau da'bogea!
Daca gresesc cu ceva, as vrea sa fiu corectat, dar cu argumente, nu cu "Nu-i adevarat dom'le!". happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea e că nu are rost să te duci la referendum, deoarece toți sunt o apă și un pamant și mai mult le faci jocul.
+ de asta nici nai cu cine sa votezi toți au aceleași interese meschine sa ia cât mai mulți bani de la prostime.
Toate partidele în momentul de față din punctul meu de vedere se lupta sa câștige un loc în europalamentare, ceea ce le va aduce mult mai multe avantaje fața de ce au iei acum în momentul de față!
În primul rând că vor avea imunitate și nu vor mai putea fi cercetați penal și un alt motiv ar fi ca vor câștiga mult mai mulți bani decât ca și simpli parlamentari romani.
Îți garantez 100% sigur ca nu vor face nimic bun pentru tara aceasta.
Lumea e dezbinată și se cearta care partid e mai bun.
Ie doar impresie ca noi avem dreptul sa îi votăm când de fapt cărțile sînt aranjate dinaintea alegerilor, fie ele și pentru prezidențiale.
Nu va mai amăgiți degeaba cu alegerile de oricare fel, cate duci sa votezi sau sa ati anulezi votul tot cum vor vrea ei va ieși, învățați din trecut.
Din păcate tragedia este ca romani nu văd în ansamblu problema, doar ceea ce li se pune în fața!
Eu te sfătuiesc sa nu te duci la referendum deoarece îi vei pune întro poziție superioara față de cum sunt acum și le vei face mai mult bine fața de ce neau facut ei noua romanilor.
Nu vei avea nimic de câștigat în comparație cu ei.
Gândeștete ce sar întâmpla dacă nici un roman narativ mai merge la vot?
Ar fi un fel de manifest la fel ca și greva foamei.
Nici noi poate n-am câștiga dar nici ei ca mult ca sigur nor câștiga.
O zi buna!

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Votul este esenta democratiei.
Acest tip de mentalitate este daunator lumii libere si civilizate.
Eu iti propun sa mai meditezi asupra efectelor acestui tip de gandire. Nu putem gandi pe termen scurt, cand e vorba de DEMOCRATIE.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asta vor infractorii psd, sa nu mergi la vot!
Daca nu iti place niciun partid, voteaza un candidat independent!

| anonim_4396 explică (pentru Thecurious):

De acord cu tine în legătură cu gândirea pe termen lung, dar fără supărare dar ceea ce spui în legătură cu această democrație este un falsa care doar da impresia de a fi liber.
Din punctul meu de vedere cred ca este un fel de comunism mascat în acesta așa zisa democrație care se vrea a fi!
Am citit undeva pe net cum ca în America e mult mai nedemocratie decât "democrația" propriu zisa care e la noi.
Nu America liberali au adus democrația peste tot pe unde au pasit sub falsa idee de a fi liber.
Este doar o iluzie cum ca noi suntem liberi și avem dreptul să alegeam ce ce de fapt nu este.
Teoretic ești liber dar la propriu nu cred!
Noi romanii cel puțin ne îmbatăm cu idea ceea ce este total greșit dacă te uiți mai bine în miezul problemei!
Mari oligari și titani gandiri au creat aceasta așa zisa democratie la fel și comunismul tot ei lauda creat.
De ce toți ajung în funcțiile mari de conducere începând de la primari de comune și până la președinți, prin alegeri și nu printrun examen de merit ceea ce și acela ar fi inutil pentru a fi guvernați de niște oameni adevărați cu merit deplin?
Tu încearcă să alegi pentru tine și nu pentru ei, pentru ca orice sau ori pe cine ai alege tu tot va fi cumpărat vor vrea ei.
Ideea se punesc de supraviețuirea valoariilor etice și morale atât cât și patriotismul acestei nați de oameni dezbinați.
Ați doresc o zi bună și să încerci să vezi această așa zisa democrație din alt unghi de vedere!

| Thecurious a răspuns:

Nu comentez prea multe despre Malin Bot. E un activist inflacarat anti-psd.
Cat despre USR, acesta e un partid ce pare a fi extremist, cu idei neo-marxiste nedeclarate.
E un partid, progresist, care se prezinta drep cea mai buna alternativa la partidele traditionale (PSD si PNL ).
Din cate stiu, Partidul social democrat era singurul partid cu ideologie de centru stanga din Romania pana la "cresterea" acestei noi formatiuni -USR. Tastez "crestere" pentru ca ei, usr-isti, voiau, impreuna cu matematicianul Nicusor Dan sa salveze Bucurestiul. Spunea Nicusor ca a gasit antidotul pentru ciuma, dar, pare-se ca nu prea a avut afectul asteptat. Asa ca, au zis sa salveze Romania de ciuma.
Dincolo de glumite, USR e al treilea partid din Romania, ca numar de voturi primite. Din punctul meu de vedere, a avut a ascensiune fulminanta, exploatand nemultumirea, in special a tineretul intelectual, fata de politica veche. Cred ca se intampla si in Europa fenomene similare.
Liderii protestelor o fi platiti de niste organizatii oculte (poate se stiu care si nu stiu eu ), iar acele organizatii au niste finantatori cu interese.
Ar trebui cercetat de unde primesc banii "follow the money". Banuiesc ca exista un "fir" al banilor, la capatul caruia se afla niste barosani.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

De ce am adus USR-ul in discutie?
Pentru ca e un sustinator declarat al protestelor #rezist.
Ca sa intelegem #rezist, trebuie sa intelegem si USR-ul.