| Todasca_Daniel_1996 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca as incerca sa trec vama fara buletin, mi s-ar permite trecerea cu o copie? TOcmai mi-am pierdut actele si trebuie sa ajung urgent acasa.Multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la intrarea in Romania atunci o poti face, doar ca va trebui sa astepti putin, pana o sa-ti faca verificarea identitatii.

| Todasca_Daniel_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu este obligatoriu sa merg la ambasada

| Ioandelasal a răspuns (pentru Todasca_Daniel_1996):

Sigur ca ar fi bine sa mergi la o reprezentanta diplomatica a Romaniei, pentru a obtine un titlu de calatorie.
Cetatean roman fiind poti intra in Romania, chiar fara act valabil, doar ca va trebui sa astepti pana iti stabilesc identitatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Copia nu are nicio valoare

| TCosminn a răspuns:

Uite un caz concret la care am luat parte. Acum un an am adus pe cineva cu masina din Belgia pentru ca nu avea sofer, persoana in cauza avea buletin de Belgia valabil, dar cel de Romania era expirat. La vama, au spus ca trebuie sa mergem la ambasada, si noi am mers, la ambasada euro. In acte le-au pus 50 de euro si ei intrebau "ce e asta?" dupa care ca mai trebuie sa asteptam putin ca sa verifice, ca sa le dea si buletinul de Belgia, mai dureaza cam 30 de minute. Dupa ce le-a bagat intr-o hartie inca 50 de euro cu buletinul de Belgia, nu a durat 3 minute dupa ceas ca mergeam spre autostrada... Asta asa ca pentru tine dar ai grija ca nu sti de cine dai acolo.

| 17Ioana a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, cunosc caz in care nu a putut sa intre in tara. Daca ai acasa pasaport valabil, sa ti-l trimita prin cineva sa ai document original valabil. Copia, nu are nici o valoare.
Daca nu, mergi la ambasada, in cateva ore te verifica, iti da documentele necesare si poti veni spre casa.
Daca incerci cum ai spus tu, sa nu dai in alte probleme, tentativa de trecere frauduloasa a granitei, etc.