| anaioana04 a întrebat:

Bună TPU, ce se intampla sau dacă se va afla că am furat 3 chestii din sephora și nu am fost prinsa? Se va întâmpla ceva? Voi pati ceva? Voi primi amenta?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din păcate ai scăpat. Cine știe ce se va întâmpla a doua oară. Pentru furt se face pușcărie nu amenda.

| sierra1 a răspuns:

"furat 3 chestii din sephora, și nu am fost prinsa? Se va întâmpla ceva? "

noi ne dorim cu ardoare să ți se infunde și să te prindă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se întîmplă nimic. Doar dacă continui. ți se înegrește sufletul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce recurgi la furt? Daca nu ai bani nu le cumperi de ce sa ai probleme cu legea cu politia, vrei sa te aresteze? Ai facut cea mai mre greseala ca ai furat, ar trebui sa mergi la Sephora sa le duci inapoi, daca pe camere ai fost vazuta cand furai ei vor anunta politia si tot nu scapi te vor găsii, dar ce anume ai furat si in valoare de cîti bani?

| Mosotti a răspuns:

Pai daca nu ai fost prinsa nu ai treaba, stai linistita, mai ales daca pe camere nu se vede, daca se vede si verifica camerele, s-ar putea sa te prinda, insa putin probabil sa se prinda ce ai furat ca sa verifice camerele, la cate vanzari au ei si la cate milioane de dolari iau, cred ca nici nu observa ca lipsesc alea, sau si le asuma si aia e.

| johnnny123 a răspuns:

Deocamdată nu. Până data viitoare...

| ReddY25 a răspuns:

Ar trebui din bun simt, sa le returnezi

| Sophieka a răspuns:

Nu fi jalnica...Nu mai fa asa ceva.

Poti face chiar puscarie.

Fa ceva cu viata ta, cauta locuri de munca sau multumeste-te cu alocatia si stai in banca ta...Desi probabil ca sfaturile sunt de prisos...

| Caro34 a răspuns:

Bună! Are vreun rost să-ți riști viața pentru nimicuri? Vrei să mergi la închisoare? Gândește-te cât soare pierzi, câți oameni te vor răni, cum te vei simți, alături de cine vei fi, cum va fi după ce ieși de acolo și alte întrebări grele! Ești tânără, sănătoasă, poți lucra, poți învăța chestii frumoase; are vreun rost să te numească: "Hoața!"? Nu mai merge acolo și nu da chestiile furate nimănui; poate le poți da înapoi și scapi basma curată cu vreo amendă! Gândește-te de 100 de ori și greșește o dată fiindcă avem doar o viață! Numai bine!

| haileewatson a răspuns:

Esti pe camerele video. daca viitoare cand intri in magazin vei fi prinsa laughing

| UserRo10 a răspuns:

Daca au sesizat lipsa au imaginile cu tine pe camere si fie te dau la politie, fie te prind camerele la urmatoare intrare deoarece au recunoastere faciala.
Nu esti prima care fura si au fost furturi si mai mari

| DeMicUnCălător a răspuns:

Poate nu vei fi prinsă.
Dar dacă ești prinsă să nu te văicărești și plăngi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti constienta ca acolo sunt camere de securitate, nu? Stii ca te vor gasi daca isi vor da seama de lipsa produselor respective si vor verifica inregistrarile. Mai grav este ca ai si marturisit aici, deci esti usor de gasit. Mai si numele tau real pus in username.

| brokxy a răspuns:

100% Esti pe camera si daca o verifica dupa ce fac inventarul la produse ai pus-o... Te identifica.

| AmandinaDragan a răspuns:

Sa nu mai furi este sfatul meu.

| Smmo a răspuns:

Uite de-aia nu trebuie sa furi. Chiar daca nu te-a prins acum, o sa te mustre constiinta si o sa ai remuscari si frici dupa aia foarte mult timp. Ce rost are sa traiesti ca un iepure speriat?

| Antimanele104 a răspuns:

Dacă te prinde, vei primi dosar penal pentru furt.
De asemenea... de ce faci dezvăluiri de acest tip aici?

| Mosotti a răspuns (pentru Antimanele104):

De ce nu ar face dezvaluiri aici? Tocmai, ca anonima poate spune asta.
Cui sa spuna? La cunoscuti nu poate.

Sunt convins ca si-a luat masuri de siguranta, proxy, etc, telefon cu cartela, etc.
Nu e bine ca a furat dat fiind ca o poate prinde si sa o duca la parnaie, dar pana la urma aia is miliardari da-i dracu.
Si eu am facut-o de trei ori ori, dar un cascaval prima data, a doua oara o cutie de 1 Kg de fasole batuta, si alta data un senvis mancat in magazin si nu am dus pachetu la casa.
Si mi s-a rupt pixu, nu le duc eu grija la preturile lor uriase sa se imbogateasca din ce in ce mai mult.
Daca as putea as lua mai des si mai mult sincer. Nu duc grija maharilor.

Doar ca pe mine nu avea cum sa ma prinda, a fost altceva.

| Antimanele104 a răspuns (pentru Mosotti):

Răspunsul tău e la fel de util ca o durere de cap. Măcar de te-ai fi lăudat că ai furat și ai dat altora mai săraci decât tine.

| Mosotti a răspuns (pentru Antimanele104):

Eu am zis ca idee doar.

Nu am zis ca trebuie sa facem asa. Doar am dat un ex ca poate nu o prinde, atata tot.
Eu am facut asta pentru ca is socialist, adica nu imi place cand unii fac miliarde prin vanzarea de mizerii pe sanatatea oamenilor, si ii mai si golesc la buzunare ca sa faca ei burtile mari.
Si sa duca profitu in afara. Daca vrei sa ai produse majoritar romanesti iti zice UE "aaa incalcati libera circulatie a marfurilor".

Dar am dreptul sa accept sau nu o marfa de la x sau y, sa circule daca vrei sa le treci prin RO la alti prosti, dar nu sa mi le pui mie pe piata.
Si fi atent, nici macar nu iti vinde ce e la ei! Iti fabrica rahaturi de mana 7-a de cacao si scumpe. Cafeaua de aici nu se compara cu aia de la nemti chiar daca e tot Jacobs.

Eu am facut asta pentru un principiu, nu ca nu puteam plati aia.

Tu nu vezi porcii din Belgia de la mega? Vor sa scoata casierii, sa lase automatele ca sa se imbogateasca si mai tare! Si dupa aia ce faci? Eu le-as zice "tu vii sa dai si de munca aici, nu sa..., altfel pleaca dracu, ca si noi putem face mancare, dar aia e.

Macar de ar avea preturi okey, tu nu vezi cat urca preturile?! Peste tot.
Toate supermarkets is straine, romanesti cucu.

Ca aia mari ne fura nu zice cineva ceva, nu le face nimeni nimic, pai ce exemplu dau ei? Pai atunci "daca voi furati miliarde, eu de ce sa nu iau 2-3 parfumuri de la voi bogatii?".

Si pana la urma ajungem la politic, intr-o societate sanatoasa oamenii trebuie sa isi permita sa cumpere fara sa mai aiba tenta de a sustrage ilegal ceva, pe munca lor.
Iar daca is minori si la scoala, parintii sa le dea ca sa aiba si ei bani.

Pai un raspuns util e cum ar gandi toti, sa nu mai faca asa ceva.

| SimonaBubu a răspuns:

Nu vei pati nimic, dar sa nu mai faci asa ceva ca vei fii prinsa și nu e bine.

| VelicanEmilia a răspuns:

Tu esti de profesie "hoața". Te tin minte, data trecuta ai furat de la "New Yorker". Ce sa zic? Faci parte din categoria celor care ne fac tara de ras. Esti o persoana cu 0 stima de sine, o nesimtita si sper ca intr-o buna zi sa ti se infunde cu gesturile astea de rahat. Sa te prinda si sa ti se puna in carca absolut tot, sa vedem de unde scoate mama ta atatia bani. Ca nu e prima oara cand pui mana,
Mi-ar fi rusine sa revin cu astfel de intrebari mereu sau crezi ca toti suntem prosti si nu ne mai amintim de tine?

| user499999 a răspuns:

Nu erau camere de luat vederi în incintă? Nu ai fost prinsă pe moment, dar e posibil să te vadă acolo și să te aresteze pentru 24h mai încolo, când își vor da seama cine ești, iar pe urmă vei primi amendă. E doar o versiune a poveștii, nu e neapărat să se întâmple întocmai așa.