| Veromi321 a întrebat:

Cine imi poate spune in cat timp trebuie sa primesc banii pentru zilele in care am lucrat in perioada de proba? Mentionez ca mi s-a facut contract pe perioada nedeterminata. Daca angajatorul nu vrea sa-mi dea banii, pot merge la ITM pentru sesizare in legatura cu aceasta problema?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am vazut ca ai incetat contractul de munca. In mod normal si legal trebuia sa primesti salariul pentru timpul lucrat la data cand ti-ai facut lichidarea sau la data platii salariilor. Daca nu te-au platit atunci poti reclama la ITM.

| Violleta2022 a răspuns:

Baniis e dau la sfarsitul perioadei de proba, in ziua de salarii.
De exemplu, daca proba ta se termina pe 10 dec si salariile se dau pe 28 decembrie, nu ai de ales, decat sa astepti ziua de salariu, sa se faca statele de plata si tu sa-ti primesti banii.
Daca nu-i primeste in 30 de zile dupa terminarea contractului, atunci poti sa depui plangere.

| Veromi321 explică (pentru Violleta2022):

Pai am plecat, nu mai sunt in perioada de proba. Si contractul mi s-a desfacut deja la cererea mea. Acum astept banii pe zilele lucrate. Nu cred ca o sa-mi dea banii la sfarsitul perioadei de proba sau cand se dau salariile fiindca eu nu mai sunt la lucru.

| Mariamaria28218 a răspuns:

Bani în perioada de proba ii primești la sfârșit în caz ca vrei sa pleci de la ei e cum ar veni lichidarea