| mmariusd a întrebat:

Daca ai buletin,dar esti minor, poti parasi tara?(Ma refer la tarile din Spatiul Schengen si insotit de un parinte)
PS:Mi-a expirat pasaportul

Răspuns Câştigător
| Martin_Ioana_1996 a răspuns:

Poți merge în orice țară din UE doar cu buletinul, dar părintele trebuie să aibă procură notarială care să ateste că al doilea părinte e de acord cu plecarea. happy Sper că am fost de ajutor!
*am călătorit mult, aproape numai cu buletinul*

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca din tara doar cu cartea de identitate (cu buletin de identitate nu se poate, de altfel nici nu se mai fac de peste 20 de ani), in toate tarile UE, nu numai in cele din spatiul Schengen.
De asemenea ai nevoie de declaratia notariala autentica a celuilalt parinte, fara aceasta nu te lasa sa iesi din tara.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi călători cu C.I. în termenul de valabilitate!

Dacă eşti însoţit de ambii părinţi, atunci NU este necesară o Declaraţie notarială.
Dacă eşti însoţit doar de unul dintre părinţi, atunci celălalt părinte TREBUIE să dea o Declaraţie notarială - vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

| raluk27 a răspuns:

Ai nevoie de declaratia celuilalt parinte, prin care isi exprima acordul ca tu sa calatoresti impreuna cu mama/tata.

| aliysa2022 a răspuns:

Da dar iti trebuie procura