| Lola203 a întrebat:

Daca am semnat un contract de munca pe 20 noiembrie si ar trebui sa incep activitatea pe 12 decembrie, mai pot renunta pana la data inceperii efective a activitatii? Astazi am primit o oferta mai buna si as dori sa o accept. Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai poti renunta, trimite o notificare angajatorului.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cred ca daca anunti ca nu mai esti disponibila te poti intelege cu ei, dar anunta-i acum, nu in data de 12 sa ii incurci si mai tare.
Nu prea au ce sa-ti faca, in afara de a-ti desface contractul indisciplinar, cu forta nu te pot tine.

| George_Gr_1995 a răspuns:

Depinde ce scrie în contract, depinde în ce domeniu și dacă ceea ce ai semnat în contract este bătut în cuie și tu ai un rol important în acea activitate și nu ar trebui sa lipsești și ar fi trebuit sa te gândești mult înainte se poate sa nu mai poți da înapoi sau foarte probabil da, depinde de ceea ce scrie în contract.