| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, dacă ești acuzat de furt calificat fiind minor, nu vei face pușcărie, nu?
Vei primi amendă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, de regula impotriva minorului ce raspunde penal, se ia o masura educativa neprivativa de libertate. Ce masura se va lua depinde de varsta pe care o ai si de situatia anterioara, respectiv daca ai mai comis si alte infractiuni sau nu si de infractiunea pe care ai comis-o.
Conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Un răspuns la care chiar s-a pus mintea la contribuție, nu ca celelalte unele care au abia 10 cuvi nte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i vorba de asta, n-a trebuit sa-mi pun mintea la contributie, am fost jurist cca 40 de ani. Ceilalti respondenti nu au fost si nu sunt juristi, de aici raspunsurile mai slabe.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti minor sub 14 ani, atunci raspund parintii pentru faptele tale.
Intre 14-18 ani vei sta inchis intr-un centru de corectie (puscaria minorilor), iar peste 18 ani transferat la puscarie normala.
Condamnarile primite peste varsta de 14 ani sunt inscrise si te vor urmarii in cazier.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si minorii raspund penal de la o anumita vârstă

| aXy99 a răspuns:

Depinde de varsta. De la 16 ani raspunzi penal, chiar si de la 14 daca se dovedeste ca ai discernamant. Se vor aplica masuri educative privative sau neprivative de libertate, in functie de cat de grava este infractiune savarsita. Nu vei primi amenda.

| Plato a răspuns:

Ba da, normal ca faci, dar la centru de reeducare / scoala de corecție. Apoi, cand faci 18 ani, te transfera la penitenciar.