| Soloiu_Elena_1905 a întrebat:

Dacă mă poate ajuta cineva cu un sfat în vânzare și returnare de bunuri. Părinții mei au vândut un animal, mai exact o vaca cu vițelul lângă ea. Oamenii mulțumiți la prima vedere. Au muls-o le-a plăcut și au luat-o. După doua săptămâni au venit cu ele înapoi pe motivul ca nu le mai convine. Ai mei le-au primit însă cei care au cumpărat vor toți banii înapoi, mai exact suma de 3000 lei. Alor mei nu le convine și nu doresc sa mai restituie toată suma. Procedează corect?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu procedeaza prea corect.
Ar putea retine suma reprezentand contravaloarea laptelui obtinut pe acea perioada dar trebuie sa tina seama ca acei cumparatori au avut si cheltuieli cu hranirea vacii, asa ca suma de retinut ar fi mica. De asemenea si parintii tai s-au folosit de suma primita si cumparatorul ar putea solicita dobanda pe acea perioada, asa ca cred ca pierderea si castigul fiecaruia ar fi cam egale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Au facut contract de vinzare/cumparare? Au convenit asupra vreunei perioade de proba? Aia sunt niste mizerabili din ce am inteles eu. Ai cumparat animalul sanatos si toate bune, e ok, tu iti vrei banii inapoi. Dar hai sictir!