| Ionobservator a întrebat:

Bună TPU, Dacă mă prinde poliția pe stradă fără declarație de proprie răspundere și nu le arăt actele pot să mă bage în carantină forțată? Eu sînt bolnav psihic grad 2 permanent am și diabet și trebuie să fac mișcare în fiecare zi să mă duc să-mi iau glicemia la spital că nu am aparat acasă.Cum adică carantină forțată? In ce condiții te poate băga în carantină forțată in cazul meu și unde te duce că să știu ce să fac să nu mă ducă în carantină forțată? Dacă mă duce acolo îmi ia bani din pensia de handicap?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te baga in carantina, doar te amendeaza. In carantina intri doar daca vii in Romania din zonele rosii sau nu respecti izolarea dispusa la domiciliu.
P.S. Esti cumva mai cu mot decat altii si nu mergi cu declaratie si carte de identitate?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E atat de greu sa iti faci declaratatia aia?

| JicaContra a răspuns:

Politia nu te baga in carantina, in carantina ajungi numai daca ai simptome sau ai venit dintr-o zona rosie

in schimb fara declaratie iti da amenda
iar fara acte te duc la sectie, te identifica apoi iti da amenda

| mudokins78 a răspuns:

Dar de ce nu iti faci o declaratie de mana? Este foarte valabila. Si nu trebuie cand mergi macar la spital sa ai si buletinul cu tine? zic si eu.

| RavenNymph a răspuns:

Bună. E foarte simplu să completezi o declarație. O poți printa sau pur si simplu cauți prin casă o foaie și o scrii de mână.
Uite aici cum ar trebui să arate : https://www.google.com/......https?/url
Pur și simplu îți completezi datele (numele, data nasterii, adresa locuinței), menționezi locul deplasării (spitalul in cauza) și la motiv bifezi subpunctul 3 "asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță" (sau îl scrii dacă o faci de mână), de preferabil fiind să scrii și motivul exact al mersului la spital și boala de care suferi.
Iar de carantina, sunt sanse foarte mici să te confrunți cu așa ceva. Carantina este destinată, de obicei, persoanelor care au venit din străinătate de curând sau care se află izolați la domiciliu și refuza să stea în casă. Dacă mergi zilnic la spital și ai începe să prezinți simptome de Covid-19 probabil ai fi testat, ținut în spital, iar când te simți mai ok izolat la domiciliu pentru o perioadă. Banii din pensia de handicap nu ți va lua nimeni.
În concluzie, fă amărâta aia de declarație pentru a nu risca o amendă între 2.000 și 20.000 de lei, stai liniștit și ai grijă de tine. Multă sănătate!