| jackie12345 a întrebat:

Dacă mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile și sunt începător, pot să dau examen să se reducă din pedeapsă?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, avand in vedere prevederile Codului rutier, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
(1)La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române.
(2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei."

| Simpatic a răspuns:

Da ti se va reduce la 30 de zile daca sustii si iei testul "13 din 15" intrebari, e un chestionar, poti citi mai multe despre asta aici:
https://www.scoalarutiera.ro/chestionare-auto-r

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Doar ca el nu are voie sa dea 13 sin 15

| teo530 a răspuns:

Daca ai putea smecheri asa viata... ar ajunge toata lumea milionari laughing

| ReZiSTorr a răspuns:

Nu.