| Man_Eduard_1996 a întrebat:

De cand starea de urgenta in Romania eu cu iubita mea nu ne-am mai vazut deloc. Tin sa mentionez ca ea sta in satul vecin, undeva la 7-8 km de localitatea in care locuiesc eu. Am asteptat 2 luni si am fost izolat in casa, astfel incat sa nu intru in contact cu nimeni, acum am decis ca ar fi bine sa ma duc la prietena mea sa o vad, au trecut 2 luni de cand nu am mai vazut-o si normal ca mi s-a facut dor de ea, dupa cum ati vazut si voi, starea de urgenta a expirat, dar am intrat in stare de alerta, deci in continuare in afara localitatii trebuie sa avem la indemana declaratia pe proprie raspundere, desi satul in care sta prietena mea este sat si apartine de comuna in care stau eu, tot nu e considerata aceeasi localitate. Apelez la ajutorul vostru, sper sa ma ajutati. Am 2 intrebari-
1. Care motiv ar fi cel mai bun sa il scriu pe declaratie, mai ales ce motiv pot avea daca merg la ora 11 noaptea si ma intorc urmatoarea zi la 5-6 dimineata?
2. Daca ma duc in o zi la 11 noaptea si stau pana dupa 12 noaptea, adica pana la 5-6 dimineata, e nevoie sa scriu 2 date pe declaratie sau cum e cel mai bine?
Multumesc anticipat de ajutor.

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Poti merge la ea fara declaratie... chiar nu citeste nimeni ordonantele militare?

| Man_Eduard_1996 explică (pentru Robert2526):

Păi, cum asa? Nu era vorba ca nu poti părăsi localitatea fără declarație, satul ei aparține de comuna in care stau eu, dar satul ei e alta localitate.

1 răspuns: