| anonim_4396 a întrebat:

deci am angajat la firma mea un minor, 16 ani, dupa o zi de munca se plange cabil doare spatele, iar parintii lui au spus ca l-am pus la munca grea, a avut de spalat doar 3 autocare, pe care le-a terminat in maxim 2 ore, apoi l-am lasat sa plece, desi mai avea de stat inca atat, dupa cum stiu, am vorbit si cu un avocat, ce a muncit el nu e "munca grea" dar parintii lor asta sustin, unde le pot arata in legislatie ce inseamna munca grea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand termenul de "munca grea" nu exista in legislatie! Un minor poate fi angajat 6 ore/zi, 30 de ore/saptamana, potrivit articolului 112, alineatul 2 din Codul muncii. Iar conditiile de angajare a unui minor sunt : nu pot presta activitate in locuri de munca in care exista conditii periculoase, nocive sau grele, articolul 13, alineatul 5;
nu pot efectua ore suplimentare, conform articolului 124;
nu pot efectua munca de noapte, conform articolului 128;
beneficiaza de pauza de masa de cel putin 30 de minute, daca programul zilnic depaseste 4 ore si jumatate ( Din ce spui tu, ai respectat toate conditiile prevajute de lege. Treaba cu datul in judecata iese din discutie, legislatia actuala este de partea ta. Si gata si consilierea )

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spalatul masinilor nu este munca grea.
Munca grea este acolo unde are de transportat sau manevrat greutati mari cu spatele (santiere de constructii, depozite de marfa, etc).
Nu exista prevederi legale care sa stabileasca concret locurile de munca cu conditii grele de munca. Acestea se stabilesc de Inspectia muncii, la solicitarea firmelor, pe baza unor criterii.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, copilul are dreptate!
Frecatul mizeriei de pe masina este mai grea decat frecatul mentei la telefon sau calculator.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia tu sa angajezi un minor de 16 ani.Un avocat care cunoaste legea te poate ajuta nu oricine, vezi poate te dau părintii ăluia in judecată. Măcar i ai dat banii băiatului pe ziua de muncă?

| Sandor12921 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da, i-am dat banii, nu au de ce sa ma deabin judecata.

| aXy99 a răspuns:

Sa demisioneze daca nu ii convine. Le spuneti asta intr-un mod politicos.

| untu a răspuns:

De ce sa angajezi un minor cat exista spalatorii auto cat pot sa spele autocare? Esti zgarcit la bani?

| Sandor12921 a răspuns (pentru untu):

Nu, nu sunt, dar spalatoria unde presteaza servicii ese detinuta de firma, e spalatorie special pentru autocarele mele si ale asociatilor.

| untu a răspuns:

Nu aveti voie sa angajezi minor fara stirea celor de la Protectia copilului, cei de la AJOFM ( munca la negru) si cei de la inspectia muncii! Vezi sa nu te prinda cei de la controale si inspectii!

| Ioandelasal a răspuns (pentru untu):

Raspuns foarte gresit. Citeste art.13 din Codul muncii, republicat in 2011.

| Sandor12921 a răspuns (pentru untu):

Angajarea a fost legala 100%, cu toate prevederile legislative realizate

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai fi putut sa le arati personal parintilor cum speli tu 17 autocare in programul unei zile, fara sa te doara nimic! copii au cam uitat ce inseamna munca, dar nu spun ca ii doare spatele de stat in fata calculatorului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa te ajut cu problema ta dar iti dau un mic sfat. Nu mai angaja minori. Asa multi sunt praf. Pateticul ala se plange dupa 2 ore de munca, e clar cat a putoarea e. Cauta si tu baieti peste 18 ani.

| Sandor12921 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca minorii sunt praf la asa ceva, dar l-am angajat dintr-un motiv, daca te intereseaza scrie-mi in privat.

| anonim_4396 explică (pentru Sandor12921):

Nu ma intereseaza

| sorinake a răspuns:

PLateste-i ziua de munca, chiar daca a lucrat mai putin, sa fie pomana lor si mergi mai departe.
Nu poti cataloga o munca ca fiind grea decat judecand dupa sporurile aplicate. Deci consulta aceasta lista a sporurilor din Legislatia muncii

| SynapseNinja a răspuns:

Și eu am tot 16 ani, însă nu mă plâng chiar așa, sunt învățat cu munca de țară. Din ce știu eu, îl poți da afară dumneavoastră sau îi poți cere demisia. Dar mai bine întrebi un avocat sau jurist.

| Sandor12921 a răspuns:

Va rog raspundeti urgent

| Astalus_Alina_1987 a răspuns:

Ii platesti ziua de munca si il lasi pe liber. E posibil ca intr-adevar sa aiba probleme cu spatele de la natura si de aia sa il doara dintr-atat, dar cel mai bine nu te mai incurci.