| Innsbruck a întrebat:

E urgent, este vorba despre peroane care inseala fara nerusinare lumea pe strada, inclusiv mame cu copii de mana! si nimeni nu le face nimic! Astazi m-a sunat o prietena de a mea sa imi zica ca a fost abordata pe strada de un tip, si ca o face model si nu stiu ce. Eu i-am zis imediat ca e teapa si ca sper ca nu a dat niciun ban, dar a dat deja o suma destul de mare, nu doar 100-200 lei.
Intrebarea mea este, ar putea sa isi recupereze acesti bani? Am citit pe internet ca acea "firma" functioneaza de o gramada de ani, inseala lumea si nimeni nu face nimic.
Are contract si bonurile sumelor achitate. O sa rezolve politia, sau cineva ceva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se va considera inselata, prietena ta isi poate cumpara o rama pentru poze, sa-si puna hartiile primite in ea, sa scrie deasupra "Certificat de Prostie".
Cand va fi gata, sa-si faca si un selfie-model cu "Certificatul" si sa-l posteze pe Facebook! big grin

| darrio2007 a răspuns:

Este intr-adevar o problema. Dar nu ar face asta daca nu ar fi, pe lumea asta, persoane naive(prosti), usor de păcălit. Cum poti da bani unui necunoscut doar pentru niste promisiuni desarte?

| Violleta2022 a răspuns:

Cand se face atata informare la TV si online, sa nu creada pe cei care cer bani sau ofera servicii care par mirculoase, cum de a pus botul la asa ceva?
In final este in totalitate vina ei ca a dat banii, ca ala nu a obligat-o si nici nu i-a furat banii din geanta sau din banca.

A semnat un contract si a platit, este totul facut legal, deci nu este inselatorie!
Evident i-a facut poze si urmeaza sa o tina in baza lor de date, dar asta nu inseamna ca va fi vreodata selectata ca model.
Daca ea nu a fost constienta de asta si pe deasupra a mai semnat si contractul, imi pare rau pentru ea, ca nu se poate rupe un contract, doar pentru ca ea a fost na iva, sau frustrata ca s-a pacalit.
Evident Politia nu va face nimic, pentru ca, contractul este perfect legal!

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca i-a facut si poze, o vedem pe Facebook.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Mai rau este ca, dau vina pe altii, pentru prostia lor.
Nici in al 9-lea ceas nu sunt in stare sa recunoasca ca au admis de buna voie si nesiliti de nimeni, sa dea bani si sa semneze un contract, care nu promite nimic in final.

Dar nu-i nimic, asta este lectie de viata... data viitoare vor invata sa citeasca ceea ce semneaza de 10 ori, ca sa inteleaga ca facutul unor poze si facutul unui portofiliu de poze, nu inseamna contract de munca cu casa de moda... ci doar o inscriere intr-o agentie de modelism.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate. Totusi cunosc un caz cand a patit-o si a doua oara. La fel, numai ca persoana o inselase si pe o colega de a respectivei, si au ramas ambele cu buza umflata. Deci prostia persista. Desi si-a luat-o o data si tot a repetat.
De asta ce parere ai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii tu este o vorba. prost e cine da, nu cine cere.
probabil banii aia nu ii mai vede niciodata inapoi orice plangere ar face la politie, dar va fi o lectie importanta de viata daca tine la banii ei

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Nu am idee. Cel mai bine e sa faceti o reclamatie la politie