| Stefania7878 a întrebat:

Buna TPU,
Eu am avut un dosar in urma careia am primit o pedeapsa de 2 ani si 8 luni cu suspendare.
3 ani fiind sub supraveghere...
Tin sa mentionez ca supravegherea s-a terminat de anul tredut si ca la anul urmeaza sa sterg cazierul...
Intrebarea mea este daca ma prinde ca merg fara permis in urma dosarului care mi-l face risc sa fiu arestata tinand cont ca am acea "coada"....desi repet am iesit din perioada de supraveghere?
As fi recunoscatoare unui raspuns util.
Multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat ai pedeapsa inscrisa in cazierul judiciar si savarsesti o noua infractiune inseamna ca esti recidivist si risti sa fii condamnat la pedeapsa inchisorii cu executarea pedepsei.
Nu se va adauga pedeapsa anterioara cu suspendare, va trebui sa executi doar noua pedeapsa. Se adauga doar daca ai fi savarsit noua infractiune in perioada de supraveghere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vad ca esti fata, ce anume ai facut de ai dosar penal si ce varsta ai, multumesc.

| johnnny123 a răspuns:

Știi cum poți să eviți să fii prinsă circulând fără permis?
Să nu circuli fără permis.

| Stefania7878 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Conteaza ce am. facut
Ce daca sunt fata mai gresim
Anturaje proaste etc
Acum am 29
Dar fapta de am luat acea suspendare este din 2014 m.am judecat 8 ani ca asa e tara asta in fine
Ce se intampla o daca ce am terminat supravegherea daca ma pinde fara permis

| BabaOarba a răspuns:

"asa e tara asta" ca fiecare face ce il taie capul in interesul propriu, nu ce trebuie sa faca.

Si nu, nu conteaza neaparat ce ai facut in trecut, intr-adevar oamenii pot gresi pentru ca mai apoi sa se indrepte. Conteaza insa ca intentionezi sa incalci legea din nou, asta e problema.

| darrio2007 a răspuns:

Adica ai deja o coada dar tinzi sa incalci din nou legea. Stupid!
Vei fi recidivista si adio pedeapsa cu suspendare.
Puscarie direct.
Să vezi ce frumos este acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru Stefania7878):

Esti fata si mai gresim? Se pare ca tu chiar vrei sa gresesti. Dai vina pe tara pentru greselile tale?
In alta tara faceai puscarie pentru fapta pe care ai facut-o, nu cu suspendare.