| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna TPU.

Eu m-am mutat in Danemarca, si am 16 ani.
Pe aici din cate am inteles poti da de permis de la 17 ani. Problema este ca nu stiu limba. Am mai auzit ca ar fi posibil sa fac scoala de soferi in limba engleza, daar asta doar in capitala-e prea complicat-.
Si m-am gandit asa: dupa ce implinesc 18 ani, (o sa imi pastrez cetatenia romana), sa merg in Romania si sa imi fac scoala de soferi acolo, imi iau permisul, si vin inapoi aici. Este posibil asa ceva? Aici voi avea CPR-number, imi voi continua scoala, deci sunt cu „acte in regula". Si voi putea conduce aici?
Din cate am inteles, nu ai voie sa treci granita din Romania in alta tara numai dupa un an dupa ce ti-ai luat permisul, dar eu voi merge cu autocarul, deci nu e problema.
As putea face asta?
PS: va rog sa raspundeti doar daca stiti despre ce vorbiti..multumeschappy

Răspuns Câştigător
| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

Si eu asa ti-as recomanda. La 18 ani sa vi in Romania, faci scoala de soferi si apoi poti sa pleci inapoi. Permisul de conducere in forma noua e recunoscut in UE. Asa ca ar trebui si de fapt mai mult ca sigur o sa-ti fie recunoscut si acolo. Daca nu ai renuntat inca la cetatenia romana sau nu ai fost pus in situatia asta, poti sa faci acest lucru. Conform legii Romaniei si convetiilor internationale Danemarca trebuie sa-ti recunoasca acest permis. Iar cu plecatul BA DA POTI. Dupa ce iti iei permisul poti sa te treci granita Romaniei si sa mergi in ce tara vrei tu. In decretul rutier roman scrie CA NU AI VOIE SA CONDUCI IN AFARA TARII (ROMANIA) IN PRIMUL AN SAU TIMP DE UN AN, NU SPUNE CA NU AI VOIE SA IESI DIN TARA. Asa ca, dupa ce iti iei permisul, un an de zile "stai pe tusa"winking nu conduci, apoi poti sa conduci unde vrei tu. Ar trebui sa consulti si legislatia rutiera a Danemarcei sa vezi daca totusi poti conduce pe drumurile lor publice chiar si din primul an. Sper sa te ajute acest raspuns.