| anonim_4396 a întrebat:

Hey guys,oare cat costa pasaportul britanica?
Vreau sa obtin pasaport britanic ca sa emigrez in Marea Britanie!
Este posibil oare sa obtin pasaport britanic rapid in orice pret?
Multumesc anticipat, scuze pentru intrebarea mea dar sunt curios!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pasaport britanic iti faci doar daca iti iei cetatenie britanica, iti poti face pasaport romanesc( intr-o luna ) si sa mergi cu el peste granita, unde vrei tu inclusiv in Marea Britanie! Sa ai o viata noua, buna in Marea Britanie!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca e posibil cu pasaport romanesc, dar vreau totusi sa devin cetatean britanic, deoarece cu pasaportul lor(Britanica) pot sa emigrez usor in Australia sau Noua Zeelanda inclusiv America.
Este vreo sansa sa devin cetatean britanic, adica sa obtin pasaport britanic?
Multumesc pentru raspuns!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa primesti cetatenie britanica trebuie sa locuiesti 6 ani consecutivi in Marea Britanie, timp in care sa muncesti permanent legal, sa nu ai nici o infractiune sau contraventie si sa ai cel putin 12 luni de drept de rezidenta nelimitata. In plus, trebuie sa cunosti bine limba si cultura engleza (vei sustine un test dupa cei 6 ani in care trebuie sa demonstrezi ac intelegi valorile societatii britanice) si sa dovedesti ca intentionezi sa continui sa traiesti in Marea Britanie sau sa muncesti in strainatate NUMAI in favoarea unor companii britanice. NU te costa nimic, trebuie sa pleci in Marea Britanie, sa capeti drept de rezidenta si sa muncesti cinstit timp de 6 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspunsul tau explicat la punct, dar totusi exista oare alte variante pentru a obtine pasaport britanic in scurt timp cel putin 6-12 luni?
Ma gandeam totusi la varianta a prietenilor mei cu niste bani adica dau cu orice pret ca sa obtin pasaport britanic, unii prietenii de ai mei spun ca faci orice ce vrei ca sa obtii pasaport britanic daca ai bani mai multi? Ce crezi, oare este posibil?
Multumesc Anticipat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu ai cum. pai tu ce crezi ca in Marea Britanie merge pe spaga la fel ca in Romania, nu, imposibil! trebuie sa locuiesti 5-6 ani acolo pentru cetatenie, sa stii limba si ce a mai zis si Brigaela.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este posibil. Si sunt convinsa ca avand aceasta atitudine pro-infractionala, nici nu vei primi vreodata pasaport britanic. Numai afirmatiile de mai sus reprezinta planuirea unei infractiuni si sunt convinsa ca deja ai fost inregistrat de ei ca avand acest tip de discurs si nu vei putea primi vreodata cetatenie britanica. E posibil sa se sesizeze si institutiile romanesti si sa te ancheteze. Ar trebui sa ai mai mult respect pentru lege!

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc,dar eu am crezut ca UK e la fel ca in Romania,cum moldoveni sau unguri ei obtina pasaportul romanesc in scurt timp,dar cred ca mai exat Marea Britania este mai sigura in lege decat Romania!
Multumesc mult pentru raspuns,ar trebuie sa iti dau tie funda,pentru cel mai bun explicit.
Mai am o intrebare referitor la munca,deci eu am diploma de agent de vanzari si reprezentat de vanzari, adica eu ma ocup mai mult cu business, alta profetie nu imi place, deoarece imi place agent de vanzari - Salesman!
Pot sa angajez la un magazin sau ceva de genu Markentig-ul?
Mi-e imi mai place din copilarie sa devin fermier, adica sa ma ocup cu fermier?
Multumesc anticipat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,dar eu am crezut ca UK e la fel ca in Romania,cum moldoveni sau unguri ei obtina pasaportul romanesc in scurt timp,dar cred ca mai exat Marea Britania este mai sigura in lege decat Romania!
Multumesc mult pentru raspuns,ar trebuie sa iti dau tie funda, pentru cel mai bun explicit.
Mai am o intrebare referitor la munca, deci eu am diploma de agent de vanzari si reprezentat de vanzari, adica eu ma ocup mai mult cu business, alta profetie nu imi place, deoarece imi place agent de vanzari - Salesman!
Pot sa angajez la un magazin sau ceva de genu Markentig-ul?
Mi-e imi mai place din copilarie sa devin fermier, adica sa ma ocup cu fermier?
Multumesc anticipat!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici in Romania nu se poate cumpara totul cu bani, este o iluzie pe care ti-o hranesc unii, ca daca esti infractor totul este posibil. De fapt, ajungi sa vezi ca nu e chiar asa.
Nu stiu ce loc de munca iti poti gasi in Marea Britanie, pentru a fi agent de vanzari acolo trebuie sa stii foarte bine limba engleza, pe langa experienta capatata aici. Ca muncitor la o ferma probabil cerintele sunt mai putine, dar si plata mai mica. Tu stii exact cat de bun cunascotor de engleza esti si act de fluent o vorbesti, dar oricum merita sa iti cauti de munca si sa iti urmezi visul.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns!
Hei am uitat sa te felicit cu ziua de 8 martie, felicitari cu 8 martie! happy

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Brigaela,dar ce avantaje si dezavantaje are un Cetatean Britanic si un Cetatean American?
Adica in viitor mai bun cu calatorie sau locul de munca respectiv locul de trai?
Astept Raspusul tau.
Multumesc!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru urari.
Nu stiu prea bine, eu am trait in Romania toata viata si nu am vizita nici Marea Britanie, nici America niciodata. Sunt convinsa ca sunt tari mai civilizate, unde viata e mai frumoasa, dar cu siguranta sunt tari in care se munceste foarte mult si in care nu merg incercarile de a ocoli legea.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasaport britanic? pai ala e pentru cetatenii britanici. tu poti sa pleci linistit in Anglia doar cu buletinul

| minrest a răspuns:

Nu ai cum sa obții așa ceva aici în tara.

| minrest a răspuns:

Omule, noi le dam moldovenilor cetățenie pentru ca așa vrem noi, ăsta e politica noastră de stat, nu le luam bani, iar ungurii pe care îi vezi sunt unguri din România neam de neamul lor, nu sunt din Ungaria.