| Zozoleparfumath a întrebat:

Buna TPU., imi poate spune si mie cineva care este salariul unui judecator? si judecator stagiar? Va rog! Dau fundabig grinpromit

Răspuns Câştigător
| DubstepQueen a răspuns:

3.500 pana la 10. 000leibig grin
GOOGLE
Funda?big grin

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu spaga sau fara? laughing

| DarkKing67 a răspuns:

Ce funda dai si tu ca nu ai dat nimic!

| Zozoleparfumath explică (pentru DarkKing67):

Te rog sa-ti vezi de treburile tale si sa nu mai tii tu evidenta cand si daca dau eu funda sau nu! Sau o fi ca vroiai si tu pentru complicatul tau raspunsstraight face

| sandrutza00 a răspuns:

Salariul mediu al unui judecător la Curtea de Apel este în valoare de 5200 de lei plus gradul de calificare, care poate ajunge între 200 şi 500 de lei, potrivit Legii cu privire la sistemul de salarizare în sectorul bugetar nr. 355.

Estimativ, putem afirma că salariul mediu lunar al judecătorului Curţii de Apel din Bender, Nicolae Noga, care a legalizat înstrăinarea mai multor pachete de acţiuni BC „Moldova-Agroindbank" SA (MAIB) este de 350 de euro pe lună sau 4200 de euro pe an.

În acelaşi timp, Consiliul Europei a emis încă în anul 1994, 13 octombrie, o recomandare nr. (94) 12 a Comitetului miniştrilor către statele membre privind independenţa, eficienţa şi rolul judecătorilor potrivit căreia se impunea, în mod special, „să se urmărească ca statutul şi remuneraţia judecătorilor să fie pe măsura demnităţii profesiei lor şi responsabilităţilor pe care şi le asumă".

De asemenea, poate fi remarcat exemplul Georgiei, o ţară ex-sovietică precum R. Moldova, care, pentru a reduce din „tentaţiile" judecătorilor de a se angaja în acte de corupţie, în special în solicitarea sau acceptarea de plăţi ilicite, a majorat substanţial salariile oficiale ale judecătorilor. În acest sens, preşedintele Mihail Saakaşvili a crescut salariile judecătorilor cu 400% mai mult pentru judecătorii Curţii Supreme şi cu 300% mai mult pentru judecătorii din instanţele inferioare. Mulţi experţi considerau că, în asemenea condiţii, judecători nu vor risca să se angajeze în acte de corupţie.Pentru comparaţie, potrivit Asociaţiei Europene a Judecătorilor, în Germania, salariul mediu anual al judecătorului Curţii de Apel este de 55 de mii de euro.