| Anonima2412 a întrebat:

Buna TPUhappy Imi pot face buletinul cu o saptamana inaintea implinirii varstei de 14 ani? Si sa il ridic următoarea saptamana cand implinesc 14 ani!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, cererea si actele pentru prima carte de identitate se depun abia dupa implinirea varstei de 14 ani, in termen de maximum 15 zile de la aceasta data.
Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 12.(1) Începând cu vârsta de 14 ani, cetăţenilor români li se eliberează acte de identitate.
(2) În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei prevăzute la alin. (1), cetăţenii români sunt obligaţi să solicite eliberarea actului de identitate.
(3) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea de identitate simplă, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate."