| AlexSalutir a întrebat:

Bună TPU, în august in anul 2019 bunica mi-a făcut o asigurare pe o luna de zile cum ca eu nu am fost angajat iar acum câteva săptămâni mi-a venit o scrisoare de la Anaf cum ca am de plătit pentru asigurare pe un an. S-au făcut schimbări de mi-a venit asa sau de ce? Ce soluții am? Nu pot sa vorbesc cu cei de la casa de pensii sa achit într-un alt mod, nu prea îmi permit în acest moment sa plătesc. Mulțumesc! dau fundă.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

O dată ce ai achitat pentru inceput de asigurare, trebuie să achiți integral și pentru celelalte luni in primele 6 luni. Asta e regula.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce asigurare ai avut. De altfel atat asigurarea de sanatate, cat si asigurarea de asigurari sociale, in cazul ca nu esti angajat in munca, se poate face doar personal. Ar trebui sa ai contractul de asigurare si in el scrie pe ce perioada a fost incheiat.
In orice caz, daca nu ai contractul, detalii poti afla de la institutia cu care a fost incheiat sau de la ANAF.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu platesti acum, atunci se vor aplica penalizari de intarziere, iar datoria ta se va mari vertiginos!
Incearca sa platesti cat mai repede, chiar in transe (cat mai mari) sa scapi de penalizarile cumulate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Anaf si întreaba i pe ei de ce ti a venit de plată

| romeo78 a răspuns:

Orice contract de asigurare făcut la o instituție a statului, CAS, Casa de pensii, este în vigoare până în momentul în care te angajezi sau mergi și anulezi contractul, îl închei și nu mai dorești să achiți asigurarea în continuare.