| gaby1876 a întrebat:

Buna,TPU! In legatura cu indemnizatia pentru cresterea copilului..eu nu mai lucrez de anul trecut din iunie 2018, mentionez ca sunt insarcinata, nasc in luna august 2019. Am cautat pe internet la asistenta sociala si au spus ca trebuie în ultimii 2 ani anteriori(in cazul meu 2017-2019) naşterii acestuia, a realizat 12 luni venituri ..eu am venituri 2017-2018 ( un an intreg) plus 2018-2019 ( 5 luni ).Ma incadrez? Dau funda?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca ai expus corect situatia reala sau cum socotesti tu dar parerea mea, in functie de ce-ai scris, este ca gresesti.
Perioada de 2 ani, luata in calcul, va fi august 2017 - august 2019. Tu ai lucrat 5 luni in 2017 (august - decembrie) si 5 luni in 2018 (ianuarie - mai), astfel ca ai doar o perioada lucrata de 10 luni si nu 17 luni, cum ai calculat tu. Pentru a avea 12 luni va mai trebui sa lucrezi anul acesta inca 2 luni.
Retin ca ti-am raspuns la o intrebare anterioara si ti-am indicat perioade asimilate. Daca te incadrezi macar 2 luni intr-o asemenea perioada atunci vei avea dreptul la indemnizatie.

Răspuns utilizator avertizat