| Csicsa0324 a întrebat:

intrebarea mea este urmatoarea: Cum se procedeaza trecerea granitei cu trenul un minor? Ce fel de documente sunt necesare pentru acesta? Mai exact, cum se desfasoara acest proces?
Am 16 ani si as vrea sa calatoresc in Ungaria cu trenul, dar nu sunt destul de informat.
Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Ai nevoie de acordul ambilor parinti (exprimat printr-o declaratie notariala) ca tu sa calatoresti in Ungaria, insotit de o persoana majora.
Pentru declaratie este nevoie de:
- prezenta ambilor parinti la notariat, cu actele de identitate
- cartea ta de identitate si certificatul de nastere
- cartea de identitate (sau o copie ) a insotitorului
Declaratia se redacteaza in maximum o ora, se elibereaza doua duplicate, unul ramanand la granita.
Nu e necesara prezenta ta la notariat sau a celui care te insoteste.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mergi impreuna cu parintii ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Ungaria si indica un insotitor major, poate fi si personalul de pe tren. De asemenea ai nevoie de cartea de identitate.