| Csicsa0324 a întrebat:

Întrebarea mea este următoarea: Dacă un minor părăseşte ţara cu un adult, care are cazier judiciar, revenirea în ţară se poate face doar cu acea persoană? Deci singur poate reveni un minor în România?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca majorul are cazier judiciar, pentru infractiunile prevazute de L.248/2005, atunci nu poate avea calitatea de insotitor major, asa ca minorul nu va fi lasat sa iasa din tara cu acel adult. Daca are cazier pentru alte infractiuni va putea sa-l insoteasca pe minor.
2. Minorul poate reveni in tara si cu alt insotitor sau chiar de unul singur.

1 răspuns:
| Csicsa0324 explică:

Mulţumesc anticipat