| DarkBelial a întrebat:

Buna, TPU! La nervi i-am scris unei persoane relativ din familia mea ca sper sa ii moara familia, desi ne-am inteles si totul e ok, poate sa ma bage in inchisoare pentru acest lucru? Precizez ca sunt minor, de 15 ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu a fost frumos din partea ta totusi fapta nu este infractiune, astfel ca n-ai putea fi condamnat la inchisoare.
De asemenea, minor fiind, tot nu poti fi condamnat la inchisoare, chiar daca fapta ar fi infractiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ne ar baga pe toti la inchisoare ca nu ne putem tine gura... ar fi lumea pustie

| sorinake a răspuns:

E o diferenta mare de la "iti omor toata familia" si "sper sa iti moara familia". Diferenta este de la amenintare la blestem big grin
Deci, nu, nu poti face inchisoare.
Pentru amenintare nu faci inchisoare, decat daca se produce si actiunea.

| sorinake a răspuns:

SI totusi sa stii ca nu e frumos gestul.
Incearca sa te abtii de la injurii aduse cuiva despre mama si familie in general.

| Pitbullllll a răspuns:

Nu pentru ca nu a fost o amenintare gen o sa-ti omor familia nu are ce sa-ti fac