| draudeiw6q a întrebat:

Buna TPU! M - am angajat si pe 12 august fac 24 de zile lucrate. As vrea sa imi dau demisia după ce primesc banii din avans pe motiv ca nu fac faţă cerinţelor de acolo si ca nu imi place, va trebui sa imi fac preaviz sau sa le spun ca de maine nu mai vin si sa imi desfacă contractul de muncă? Mentionez ca la interviu mi s-a spus ca la inceput am contract pe 90 de zile.Cum ma sfătuiți sa fac? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui exact banuiesc ca esti inca in perioada de proba, care este de 90 de zile. Mai citeste contractul si afli daca este asa.
Daca asa este atunci poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare scrisa, chiar fara a o motiva si nu ai perioada de preaviz, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

| draudeiw6q explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc, in contractul pe care l-am primit eu nu scrie nimic ca sunt in perioada de probă sau perioadă nedeterminată, dar mi s-a spus ca la interviu ca sunt in probe 90 de zile si ca în acest timp dacă lor li se pare ca nu sunt ce le trebuie lor mi se desface contractul de munca si inver dacă mie nu imi place sa le spun, dar aveam o nedumerire ca nu stiam sigur daca trebuie preaviz sau pur si simplu notificare scrisă

| StripperRaoul a răspuns (pentru draudeiw6q):

Ce preaviz le zici ca nu mai vi ca nu ti place si gata nu te tine nimeni cu forta si iti plateste zilele mAre lucru in alea 90 de zile faci ce vrei asa is contractele acum cica 90 de zile proba. da i dracul si hai acasa happy