| ElenaVio a întrebat:

Ma numesc Elena, am 17 ani și sunt însărcinată in 5 luni! Cu 4 luni in urma am venit in România (eu intrând cu pașaportul expirat in România).Eu am locuit 5 ani de zile in Italia (am toate actele italienești in regula) in schimb cele românești nu am nici măcar un doctor care m-a luat in evidentă.Eu buletinul de 14 ani nu îl am (fiind in Italia nu l-am făcut) și acum am mari probleme...nu am făcut nici măcar o analiza (am făcut doar vizite ginecologice și ecografii pentru ca eu neavând buletinul nu pot face nimic).Am fost sa îmi fac buletinul dar când am ajuns sa fac fotografia mi spus și citez "du-te mai fato de unde ai venit sa îți facă italieni buletinul". Mama mea este in Italia cu sora mea mai mică și nu poate veni in România in schimb este de-acord sa îmi trimită orice document/act de care m-a pot folosi pentru a-mi face buletinul.Intrebarile mele sunt:Îmi pot face buletinul chiar dacă sunt minora, iar mama mea nu este lângă mine dar trimițând o procura iubitului meu? Are vreo legătura dacă nici unul din părinți mei nu sunt din Călărași? (Iubitul meu are casa pe numele lui in Călărași iar el m-a poate lua in spațiu, mama mea fiind din Targoviste).Am nevoie de cât mai multe informati, eu pana nasc as vrea sa plec înapoi in Italia aicea nu am nici un ajutor (fiind primul copil voi avea nevoie de mama mea care sa m-a învețe ce sa fac)Iubitul meu muncește mult pe bani putini și nu o sa ne ajungă aici in România bani pentru a ne creste copilul așa cum dorim noi. Orice informație este de folos! Multumesc!
Dau fundița!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La intrebarea ta,"Îmi pot face buletinul chiar dacă sunt minora, iar mama mea nu este lângă mine dar trimițând o procura iubitului meu?"
Raspunsul este NU! --- tocmai pentru motivul ca, parintele nu poate sa imputerniceasca (prin procura)o alta persoana care sa exercite, in numele sau, nici drepturile parintesti si nici sa indeplineasca obligatiile parintesti. La niciun notariat nu se fac/intocmesc asemenea imputerniciri!

La intrebarea ta : "Are vreo legătura dacă nici unul din părinți mei nu sunt din Călărași?"
Raspunsul este da!--- in vederea eliberarii unui buletin(carte de identitate) pentru minor, parintii trebuie sa faca dovada adresei de domiciliu din Calarasi.

| ElenaVio explică (pentru alessia5158):

In acest caz ce pot face? Macar pașaportul sau tot la fel este?

| alessia5158 a răspuns (pentru ElenaVio):

Pasaport nu iti poti face decat daca ai buletin (carte de identitate). Daca parintii au custodie ta comuna iar tatal tau are domiciliul in Romania cu ajutorul acestuia iti poti face buletinul.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind minora, la depunerea actelor pentru buletin unul din parinti trebuie sa fie prezent, sau un tutore pe care ei, parintii tai l-au imputernicit sa ii reprezinte.
Alaturi de acest tutore, trebuei sa ai si pe cel care te ia in spatiu, ca sa dea declaratie pe propria raspudnere ca este de acord sa te ia in spatiu. Mai trebuiesc certificatul de nastere in orginal si copie si certificatul de propietate al casei, al celui care te ia in spatiu (doar propietarul imobilului te poate lua in spatiu).

| anonimg a răspuns:

Situatia ta e complicata pentru că esti minoră.
Nu stiu daca tatăl copilului te poate lua in spatiu -cu sau fără acordul unuia din părinții tăi.
Ca sa aflii trebuie sa, mergi la primăria din Calarasi împreună cu proprietarul casei si cu actele de la casa acestuia.

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui sa nasti in Italia din mai multe motive.
Au alte conditii in spitale nu accepta cadouri de niciun fel iti vorbesc frumos etc.
Iar vizite se pot face la cabinete private atat in Italia cat si in Romania.In Italia era parca 50 de euro o vizita cu ecografie.
Iar cand simti ca ai o problema te duci la un spital bun la pronto socorso si te interneaza, nu iti cer bani.
Iar certificatul copilului il poti face si romanesc mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut problema asta și m-am dus la primărie sa întreb și mi s-a spus spus ca am nevoie doar ca unul din părinți (care sa fie și proprietarul locuinței care te ia în spațiu) sa se ducă la ambasada și să-și dea consimțământul. Și o alta chestii mai trebuie tot asa sa faca mama ta un fel de procura pentru a nu mai fi nevoie sa semneze când faci buletinul, daar pentru a avea informațiile precise, iti recomand sa mergi la primărie la ghișeul de informații și sa le spui lor situația. Și eu tot 17 ani am, dar nu sunt însărcinată, însă asta nu contează. Dacă tot vrei sa pleci, de ce nu-ți faci buletinul la ambasada în Italia?
Am vazuf ca ți s-a zis ca ai nevoie neapărat de un tutore, greșit! Nu ai nevoie de nimeni dacă părinții sunt de acord cu toate!