Întrebare recomandată | ryuk666666 a întrebat:

Maine fac 14 ani si stiu ca trebuie sa-mi fac buletinul cu un parinte, iar acesta trebuie sa aiba buletin....Chestia e ca tata e batran iar mama a murit acum 2 ani. De atunci totul e cu fundul in sus. Tata si-a pierdut certificatul de nastere iar buletinul lui e expirat.Deci,intrebarea este:pot sa-mi fac buletinul cu buletinul expirat al tatei? Pentru ca nu stiu daca pot sa rezolv toate actele sa-si faca buletinul tip de 15 zile. FUNDAA

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

O să cam ai de alergat.
Trebuie să scoţi duplicat pentru actul de naştere al tatălui, să-şi schimbe el buletinul, după aceea te duci cu tatăl tău la poliţie şi trebuie să ai la tine certificatul tău de naştere şi actul de proprietate al casei unde locuiţi.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tata să rezolve el întâi.
Dta apoi.
Câteva zile la dta nu contează.

| Lioana a răspuns:

Daca tatal tau nu se poate legitima cu alt act de identitate cu poza cum ar fi pasaportul sau permisul de conducere, atunci va trebui sa-si faca si tatal tau buletinul odata cu tine. Sa-si pregateasca actele necesare pentru asta si le depuneti deodata.