| yumeee a întrebat:

Mi-a expirat buletinul (18 ani). Cu ce acte trebuie să merg să mi-l fac? Am auzit că trebuie să merg de 2 ori, o dată să semnez nu-ştiu-ce, şi încă o dată cu dosarul, să îmi fac poză, aşa e? thinking
Scuze pentru ignoranţă şi merci anticipat big grin

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa mergi cu 15 zile inainte de expirarea vechii carti de identitate, acum te pot amenda(40-80 lei). Actele sunt cele indicate de CoffeeTIME. Trebuie se mergi de doua ori, odata cand depui actele, semnezi cererea de preschimbare si-ti face poza si a doua oara sa ridici cartea de identitate(ai vazut vreun buletin?). Numai bine!

| yumeee explică:

@ Ioandelasal, în primul rând, nu e nevoie de ironiile astea care nu fac cinste nimănui ("ai vazut vreun buletin?").
în al doilea rând, nu plătesc nicio amendă, după împlinirea a 18 ani, am la dispoziţie o lună să îmi refac buletinul, toţi colegii mei şi l-au refăcut în decurs de >30 zile şi niciunul nu a primit amendă.

| CoffeeTIME a răspuns:

Cte necesare la preschimbarea buletinului
-vechiul buletin
-acte de spatiu ( daca nu esti proprietar in acte trebuie sa vina si proprietarul )
-timbru fiscal sau platit la CEC 4 lei
-taxa la CEC 7 lei
-certificat de casatorie
-certificat de nastere
-cerere pentru preschimbare
-toate actele in copie si original.
In cazul persoanelor divortate mai trebuie hotarirea de divort.
Astea sint actele cerute.
Atentie la actele de spatiu. Daca sint neclaritati, va trebui sa aduceti de la administratia fiscala certificat de rol. Este valabil 48 de ore.
Eventual si o declaratie pe proprie raspundere pentru spatiu!
FUNDA

| 1fluturas a răspuns:

B.I sau C.I expirat,cartea de alegator,certificat nastere si copie,act de proprietate la adresa si copie,plus parintele care este trecut ca titular de contract, va trebui sa dea o nota explicativa cum ca e de acord sa te ia in spatiul ala, timbru fiscal de 4ron. Trebuie sa platesti o taxa de 7ron(taxa C.I.) la circa financiara de care aparti.In momentul cand depui actele faci si poza.C.I noua se ridica in cca.7-8 zile.

| 1fluturas a răspuns:

Taxa nu se mai plateste la CEC, intre timp cecul s-a facut banca si nu mai accepta plati catre trezorerii.Plata pentru, taxa se face la circa financiara.
Cererea se poate completa pe loc la sediul politiei.

| 1fluturas a răspuns:

Nu platesti nici o amenda, la mine trecuse mai bine de o luna si nu mi-a zis nimic.