Întrebare recomandată | TriceleRon a întrebat:

nu stiu daca am incadrat bine întrebarea si nici nu stiu sigur cum sa o formulez. Am un prieten care e tratat diferit la locul de munca, gen, umilit ocazional si discriminat. Se inventeaza pedepse special pentru el care nu se aplica altor angajati samd. E vorba de o firma multinationala si cu managerul de filiala nu poate vorbi despre problemele astea deoarece nu vrea sa il asculte, ba chiar ii pune bete in roate. Stiu sigur ca isi face treaba bine si ca nu creeaza probleme la locul de munca. Iar sa treaca peste conducerea filialei si sa ia legatura cu cineva mai de sus ii este frica. Deoarece a fost amenintat ca daca face asta va pleca din firma cu probleme. Oare ce ar putea face in cazul asta? In cazul in care are un salariu peste medie si ii place ceea ce face, deci nu vrea sa isi dea demisia.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus are 2 solutii:
1.Sa se adreseze la conducerea firmei, sa expuna situatia, avand si dovezi ca este asa cum spune si sa solicite sa fie tratat corect.
2.Sa isi caute un loc de munca asemenator si cand il gaseste sa-si dea demisia.
P.S. Nu spui cum este discriminat si nici pedepsit, asa ca nu ma pot pronunta asupra cailor legale in asemenea situatii.

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa ii ignore, sa nu ii pese deloc si in cele din urma colegii o sa rămână rușinați de ceea ce fac si o sa termine. Nimeni nu suporta pe cei care sunt mai buni, mai înțelepți decât ei.Acesta este adevăratul motiv pentru care se comporta astfel cu el, iar el ar trebui sa fie mândru pentru ca nu e ca ei.O spun din experienta, dar mie nu a avut cine sa îmi dea sfat, si eu mi-am dat demisia. Adevărul este ca si daca pleacă sa lucreze in alta parte, si acolo va pati la fel, pentru ca si acolo se vor găsi colegi mediocri si se va repeta.

| acerr a răspuns:

Eu a-si face cate filmari, si asi trimite la un post tv, apoi ii lasi naibii

| Hellboy96 a răspuns:

Ar trebui să vorbească cu seful sau cu cineva care se ocupă cu firma.
Sau sa plece de la firma respectivă. Cat despre amenințari, nu sunt permise așa ceva și se poate ajunge si la politie.
Sănătate!