| Durbaca_Alex_1998 a întrebat:

Buna TPU parintii mei sunt despartiti si tata plateste pensia alimentara luna trecuta nu a venit pensia si m-am dus la sediu firmei unde stiam ca lucra si m=i s-a spus ca a fost dat afara.
Am auzit ca acum pensia alimentara se da dupa salariul mediu pe economie adica 25 % din aia 900 de lei ce trebuie facut acum sa faca mama o plangere penala

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia alimentara este in functie de venitul net lunar si numarul de copii, pentru un copil este de pana la 25% din venitul net.
Daca nu lucreaza atunci se socoteste pana la 25% din salariul minim pe tara garantat la plata, in prezent acesta este de 900 lei pe luna.
Plangerea penala prealabila pentru neplata pensiei alimentare se poate face numai daca nu plateste cu rea credinta o perioada mai mare de 3 luni, conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
  c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
  se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  (4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."
Te sfatuiesc sa discuti cu tatal tau si vedeti cum rezolvati treaba.

3 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Buna ziua,
De ce sa faca plangere penala? Nu va inteleg!
Daca tatal dumneavoastra a fost dat afara, 90% sanse sa fi fost dat pe un motiv intemeiat!
Cel mai bine este sa-si gaseasca un loc de munca si sa va informati la firma respectiva.
Sper ca v-am ajutat, asta in urma informatiilor descrise de dumneavoastra, o zi buna!

| Durbaca_Alex_1998 explică (pentru Okkultist):

Neb nu ai inteles vreau sa fac o plangere penala pentru ca nu m-i se mai acorda pensia alimentara

| regis a răspuns (pentru Durbaca_Alex_1998):

Chiar crezi ca solutia cea mai buna este sa depui o plangere penala impotriva propriului tata?