| onecolorfulldream a întrebat:

parintii mei sunt divortati, eu am ramas in grija mamei care acum este in Italia. eu sunt in Romania si stau cu bunicii. as vrea sa merg in Italia ca minor neinsotit.(cu avionul) ce acte sunt necesare pentru a putea calatori singura?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta trebuie sa se duca la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din Italia (Ambasada ori Consulat), sa de o declaratie autentificata, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica insotitor major personalul de bord de pe avion(indicand denumirea companiei de aviatie si numarul zborului). Iti trimite aceasta declaratie si o sa poti pleca cu avionul, avand si un act de identitate, respectiv carte de identitate(daca ai peste 14 ani) ori pasaport. Numai bine!

1 răspuns:
| rzv002 a răspuns:

Si eu am plecat in Italia cand eram minor(mai aveam 2 luni pana la varsta de 18 ani), doar ca atunci am plecat cu un prieten care el era major si am fost nevoit sa-mi fac procura cum ca are el grija de mine.In cazul tau daca mama ta are cetatenie dubla adica si romana si italiana nu ar fi nicio problema ai putea pleca, altfel nu cred.