| darkstyle99 a întrebat:

Buna TPU.
Pe data de 17 septembrie m-am angajat la kaufland dar nu mai sunt asigurat si nici card de sanatate nu am(am 19 ani si am fost asigurat pana la sfarsitul lui august ).
Intrebarea mea e daca o sa mi se faca automat asigurare ca m-am angajat sau trebuie sa duc adeverinta de la munca (dupa cat timp se emite de la data angajarii).
Multumesc, funda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti asigurat prin efectul legii de la data inceperii muncii la Kaufland, toti salariati sunt asigurati de sanatate.
Poti merge sa soliciti cardul de sanatate, cu adeverinta de la aufland ca esti angajat si lucrezi.