| nastaseelenacristina a întrebat:

pentru cei care au trecut prin asta intrebare:in legatura cu reabilitarea blocului eu am cerut sa nu mi se darame balconul (find inchis cu termopan anul trecut in decembrie)si vecinii mei din aceeasi situatie au fost chemati la primarie si obligati sa-l dea jos.CE POT SA FAC?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este o actiune in justitie, prin care sa soliciti anularea actului administrativ al primariei. Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, mai ales unul specializat pe drept administrativ.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pot să intre la tine în casă să te oblige. Dacă nu îi lași. Pot intra la tine în casă doar cu hotărâre judecătorească și nu o vor obține.
Dacă te cheamă la primărie pentru asta, nu te duci.
Dar mai este un aspect.
Dacă ai închis balconul cu termopan fără proiect aprobat și autorizare, te poate obliga, că ai călcat o lege. Dar dacă te adresezi unui avocat poate reușești.

| nastaseelenacristina explică (pentru sadrian46):

Treaba este ca vor sa l darame ca sa iau termopanu de la ei

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Sadrian46 ti-a raspuns corect: daca este facut fara aprobare de la serviciul urbanizare trebuie sa-l dai jos. Daca nu te poti adresa in instanta.

| nastaseelenacristina explică (pentru Salontanul):

Ingineru sef a zis ca si el l a facut in regim p[ropiu si ca nu i au amenda doar ca s-a sucit

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

O fi citit legea intre timp!