| anonim_4396 a întrebat:

recent mama mea a aflat ca mastusa de la care a mostenit niste bunuri mobile si imobile, mai are un teren de aproximativ 8000 mp, si nu am luat subventia de la Apia pe teren timp de vreo 10 ani, acum in 2016 putem lua subventia pentru cei 10 ani? Funda celui mai bun si mai clar raspuns!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a facut procedura succesorala si aveti certificat de mostenitor cum de nu este trecut in el si terenul respectiv?
Pentru a primi subventia trebuie sa fii proprietar sau arendas, altfel nu o primesti. Si subventia se acorda numai de la data depunerii cererii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Subventiile APIA nu se dau retroactiv ci doar de la momentul depunerii actelor inainte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste si aici: http://www.agroinfo.ro/......a-motorina

| raluk27 a răspuns:

1. Daca mama ta a mostenit niste bunuri mobile si imobile, deduc ca s-a dezbatut succesiunea matusii. Deci există un certificat de moștenitor.
2. Daca exista un certificat de moștenitor, mama ta trebuie sa se prezinte la același birou notarial (cu buletinul, certificatul de moștenitor initial, actul de proprietate al terenului si un extras de cont de la Apia, cu suma exacta) si sa solicite un certificat de moștenitor suplimentar.
Practic primul se completează cu banii si terenul.
3. Cu certificatul de moștenitor suplimentar, mama devine proprietara terenului si poate incasa banii de la Apia.