| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU revin cu o intrebare cam dificila.
Ofer funda. Va rog frumos abtinetiva de la raspunsurile la misto.
Vecina mea ( 78 de ani ) a fost sunata de "presupusul" ei nepot din America. M-a cerut pe mine la telefon, spunand sa-i dau doua cartele reincarcabile de 15 euro in total 30 euro.
Respectivu' a stiut absolut totul despre familia ei, mie la telefon mi-a spus si de fiul ei ce era plecat in Germania.
Deci stia absolut tot!
Eu i-am recunoscut vocea fara probleme, a parut totul ok.
Spunand ca vine de paste aici si imi da banii inapoi.
Asa ca am fugit intr-o viata la respectiva firma de telefonie ( Orange)
I-am dat codurile.
M-a sunat fiul vecinei mele, iar acesta l-a sunat pe nepotu' ei care a specificat ca nu a cerut asa ceva, si ca el nici nu intentionat sa vina de paste.
Este o teapa! Am recuperat numarul de telefon de pe fix, iar cand am sunat si am cerut pe respectivu' nepot, imi inchide.
Iar daca sun fara sa spun ceva, tace.
Vreau sa depun o plangere impotriva acestora, ce este de facut?
Vreau sa ma ajutati va rog frumos, nu este vorba de aceei 200 de lei pierduti, dar nu vreau sa se mai intample altcuiva!
Fara raspunsuri la misto va rog eu frumos.
Funda + vot!
Numai bine!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Si tu cat de pampalau sa fii. macar ca in america nu se folosesc euro ar fi trebuit sa iti dea de gandit. tata zicea "facere de bine, f**ere de mama". daca te sun imi incarci si mie? sunt stranepotul de unchi al babei laughing.

singura chestie e sa depui plangere pentru inselaciune...dovezi ai cam avea (se inregistreaza incarcarile si le poti dovedi, daca ai pastrat si tu codurile). alte dovezi nu cred... eventual doar martor vecina ca a primit apelul de la minciunica

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Stia absolut despre nepotii ei tot. STia si despre mine avea o voce asemanatoare. Zicea-i ca sosia lui. Dar na am fost prost si asta e...

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Am factura de la coduri, tot.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presupun ca respectivul care te-a sunat este in Romania, altfel nu ai ce face.
Poti sa depui plangere penala pentru inselaciune.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da este din Romania.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ii stiu numarul de telefon. Dar este o persoana anonima. S-a dat drept nepotu' dansei. Cand zic despre el inchide direct telefonul...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Depune plangerea penala si sa speri ca politia o sa faca demersurile necesare.