| Hamed134 a întrebat:

Bună TPU.
Stau în chirie în Timișoara și platesc 150€ pe lună și proprietara vrea să îmi facă viză de flotant și mi-a spus că o să-mi mărească chiria sau să-mi platesc impozitul.
Trebuie să plătească impozit după mine? Și dacă prețul chiriei influentează într-un fel prețul impozitul?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteleg ca, pana acum ai stat in chrie FARA contract inregistrat la ANAF si FARA viza de flotant.

Proprietara ta vrea sa intr in legalitate, dar pentru acesta trebuie sa inregistreze la ANAF contractul de inchiriere incheiat cu tine, ceea ce presupune si inregistrarea vizei de flotant pentru tine.

Evident, in urma sumei inscris in contractul de inchiriere, PROPRIETARA va plati impozit din banii primiti de la tine. Daca doreste sa ramana cu chiria neta de 150€ pe lună, atunci chiria bruta va fi mai mare (asemanator salariului net si brut), iar tu ii vei plati suplimentar diferenta, iar ea va plati aceea diferenta drept impozit si taxe aferente contractului.

In cazul ca esti angajat, angajatorul poate iti poate deconta partial sau total chiria platita, dar pentu asta va trebui sa primesti un exemplar /o copie despre contractul de inchiriere, pe baza caruia sa-si contabilizeze cheltuielile cu tine (in acest sens, trebuie sa ai o clauza in contractul de angajare sau intr-o anexa).

| Violleta2022 a răspuns:

Ce? NU, sa nu platesti nimic peste chirie!
Tu nu platesti nici un impozit baiete, ea este singura care trebuie sa platesca impozit, pentru ca ea inchiriaza casa si primeste banii. Fantastic ce sarlatanca!
Tu ca chirias, ai obligatia sa-i platesti ei chiria si ea trebuie sa-ti dea chitanta la mana, de fiecarea data cand incaseaza banii de la tine. La sfarsit de an financiar, ea declara la ANAF ce venituri a avut in anul respectiv, inclusiv toata suma incasata din inchirerea camerei tale.
Tu pastreaza chitantele, ca la nevoie sa nu ajungi la proces.
Conform legii in vigoare, propietarul are obligatia de a platii impozit pe chiria luata de la tine, nu tu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil acum nu ai facut contract inregistrat la ANAF ca sa iti poata face viza.
Daca inregistreaza la anaf contractul va trebui sa plateasca impozit pe banii pe care ii primeste de la tine. Da, pretul chirie influenteaza impozitul pentru ca se plateste procent din suma

| RoCkKiD a răspuns:

N-are treaba cu viza de flotant doar ca proprietara aparatamentului vrea sa mai faca niste bani. Esti cumva obligat sa iti faci viza de flotant daca stai altundeva pentru mai mult de 15 zile dar in afara de faptul ca nu votezi pentru primari acolo..nu prea aia lte dezavantaje (daca esti din acelasi judet). Oricum 150 E e putin ca si chirie deci vezi cat ar fi impozitul ca cel mai probabil iesi mai bine daca il platesti tu.

| HadesSs a răspuns:

Are dreptate Katy, impozitul se plateste de catre proprietar, in cel mai rau caz uneori daca e contractul prea mare si il folosesti la decontare in caz ca lucrezi in MAI, sau MJ atunci poti sa cazi la o invoiala sa platiti 50/50. Iar viza de flotant intr-adevar e obligatorie daca nu esti din Timisoara.