| Andram207 a întrebat:

Stie cineva daca bursa de orfan de la scoala se acorda daca sunt orfana de un parinte sau trebuie sa fii orfan de ambii parinti ca sa primesti?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a primi bursa sociala elevul trebuie sa fie orfan de ambii parinti.
Bursa de ajutor social se acorda si pentru alti elevi, conform HG nr.558/1998, ANEXA 1.CRITERII GENERALE
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi, citez:
"6. Bursele de ajutor social se acordă următoarelor categorii de elevi din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi:
  a) orfani, bolnavi de TBC şi care se afla în evidenta dispensarelor şcolare, cei care suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficiente renale cronice, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, cei infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, cei care suferă de poliartrita juvenila, spondilita anchilozanta sau reumatism articular, handicap locomotor.
Acordarea burselor pentru motive medicale se face cu avizul medicului abilitat sa avizeze acordarea burselor conform Legii privind asigurările sociale de sănătate nr. 145/1997, numai după efectuarea unor anchete sociale pentru a se analiza starea materială a familiei;
b) elevii din învăţământul preuniversitar din mediul rural, şcolarizaţi într-o alta localitate conform Legii învăţământului nr. 84/1995, republicată, cu modificările ulterioare, pentru care nu se poate asigura masa în natura;
c) elevii proveniţi din familii care îndeplinesc în mod cumulat următoarele condiţii:
  - nu realizează un venit net mediu lunar, pe ultimele 12 luni, pe membru de familie mai mare de 50% din salariul minim net pe economie;
  - nu deţin terenuri agricole cu o suprafaţa mai mare de 20.000 mp în zonele colinare şi de şes şi de 40.000 mp în zonele montane;
d) elevii din unităţile de învăţământ de stat, cursuri de zi şi cursuri serale, cărora li se aplică prevederile art. 10 lit. r) din Legea nr. 42/1990, republicată, în baza certificatului eliberat de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 42/1990, care atesta calitatea sa ori a unuia dintre părinţi de "Erou-martir" sau "Luptător pentru Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989", cu una dintre menţiunile: rănit, reţinut, rănit şi reţinut, remarcat prin fapte deosebite, însoţit de brevet semnat de Preşedintele României."
Citeste cu atentie prevederile de mai sus si poate te incadrezi in alta categorie decat orfan.