| sofiaaaa001 a întrebat:

Stie cineva daca in 2021 voi putea calatori pana in Anglia pentru in jur de 10-15 zile doar cu pasaportul sau am nevoie si de vreo viza? Calatoresc acolo din motive medicale, in caz de aceasta informatie ajuta la ceva.
Multumesc anticipat

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate am citit deocamdata nu este sigur cum o sa fie, se mai negociaza si o sa aflam atunci cand vor fi terminate negocierile sau de la 1 ianuarie 2021, daca nu va exista un acord.

| Violleta2022 a răspuns:

Intrarea in UK se va face numai pe baza de pasaport si VIZA, obtinuta de la Ambasada Marii Britanii din Romania, din ianuarie 2021.
Indiferent ca vei calatorii din motive: medicale, de placere sau de munca, ai nevoei de viza, fara de care nu poti intra in UK.

| sofiaaaa001 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! de asemenea, stiti cumva cam cat de mult dureaza obtinerea unei astfel de vize?

| Violleta2022 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Nu am de unde sa stiu, fiecare tara are propriile legi.
Suna la Ambasada si fa-ti programare, sa mergi cu unul din parinti acolo, pentru a depune actele in ziua in care esti programata.
Ia si hartiile medicale, care sunt motivul principal al calatoriei tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva: vad ca esti in clasa a XIa si ma gandesc ca esti inca minora, caz in care este nevoei de insotitor de calatorie, la care si acela trebuie sa obtina viza de intrare in UK.

| sofiaaaa001 explică (pentru Violleta2022):

In 4 luni implinesc 18 ani, ceea ce va fi cu alte cateva luni inainte ca eu sa am nevoie sa plec in Anglia. am decis sa intreb din timp ca sa stiu daca voi avea nevoie sau nu de viza la anul, credeam ca se va putea doar cu pasaportul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se stie inca, negocierile nu sunt finale. Probabil vei avea nevoie de pasaport.

| sofiaaaa001 explică (pentru suntserios):

Am pasaport deja, ma intrebam daca acea viza este obligatorie astfel incat sa ma interesez in legatura cu obtinerea unei vize din timp

| suntserios a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Nu se stie. Nu baga in seama spamul userului Jassmina. Negocierile pentru brexit nu s au terminat si nu stie nimeni inca ce condiții vor fi. Bate campii.

| sofiaaaa001 explică (pentru suntserios):

Ah, am inteles. multumesc frumos! deci pana cand nu va fi un raspuns concret privind brexitul, se poate calatori doar cu pasaportul?