| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Stiu ca poate o sa vi se para ca sunt paranoica, insa sunt sigura ca un vecin ne urmareste pe mine si pe sora mea. Noi stam aproape de Craiova, in fiecare zi luam autobuzul spre liceu. Aici vine partea ciudata: cand plec de acasa, stie la ce ora plec, deoarece mereu la ora fixa da perdeaua intr-o parte, iar cand ma intorc acasa mereu se uita la mine prin fereastra. Face asta de cand a inceput scoala. In fiecare zi, cand plecam si cand venim acasa. Partea ciudata e ca eu nu plec niciodata la ore fixe, mereu parasesc incinta casei cand sunt gata, iar individul in cauza mereu incepe sa ne priveasca(,) cand plecam. Acest lucru ma face sa cred ca asteapta si urmareste ca sa prinda momentul exact cand iesim din curte, intrucat, la inceput am zis ca e o coincidenta, dar face asta zilnic si nu mai poate fi numit acest act "coincidenta". Asta ma face sa cred ca asteapta mereu ca sa surprinda momentul plecarii, ori ca sa vada programul, ori ca sa poata intra sa fure ceva cand nu e nimeni acasa. Nu imi dau importanta, dar chiar ma sperie.
Niciodata nu se uita cand trec parintii mei spre munca. Ma sperie, intrucat sunt tot felul de oameni in lumea asta. Am facut o incercare si am trimis-o pe sora mea sa mearga cativa metri, ca si cum ar pleca undeva, iar eu am vazut cum imediat a dat draperia la o parte ca sa priveasca. Nu stiu ce intentii are. L-am fotografiat, intrucat, stand cu mai multi oameni in casa, nu stiu care dintre ei se uita mereu pe fereastra, fiind intuneric inauntrul locuintei lor, nu i-am distins fata cum trebuie.
Le-am spus parintilor si am mers cu fotografia la politie, ma gandeam ca poate au ei aparatura ca sa vada cine este exact, am spus ca mereu ne urmareste cand plecam si venim acasa de doua saptamani si jumatate si mi-au spus:" sa le spun acum oamenilor sa nu se mai uite pe geam?".
Intrebarea mea este: exista vreo aplicatie cu care pot regla luminozitatea ca sa vad cine e in acea poza? As vrea sa vad macar cine face acest lucru. Stiu ca poate suna a persoana "dementa" sau "paranoica", asa cum am fost numita, nu "imi dau nici importanta", dar acest lucru ma sperie cu adevarat. Sa stai sa astepti pana pleaca cineva de acasa, ca sa il urmaresti si de atata timp sa stai sa privesti in fiecare zi si fix in momentul in care deschide poarta, sa dai draperia la o parte ca sa privesti, mie nu imi suna a coincidenta. Plus ca, dupa cum am mentionat, face asta de aproape trei sapatamani. Eu nu plec mereu la aceeasi ora de acasa, de aceea mi se pare dubios ca fix atunci cand ies pe poarta, vine la geam. Cred ca asteapta mereu dupa perdea pana ies din curte. Am vazut ca atunci cand trec parintii mei(am facut un experiment, i-am pus sa plece pana pana la captul strazii, ca sa vad daca procedeaza la fel) nu îi urmareste, sau cand este agitatie pe strada. Mentionez ca acest vecin are mereu oameni dubiosi care vin sa il caute.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Omul se uita pe geam si atat. Poate ca este pensionar si nu are alta ocupatie. De unde stii ca nu se uita si la altii sau altele, in timpul cand sunteti plecate?

| onasis1961 a răspuns:

Nu ai spus ce varsta au toti vecinii de peste drum. Poate e un tanar de varsta voastra care ar dori sa va cunoasca, dar poate e timid!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai dreptate să te alarmezi. Dar ca să ai mai multă credibilitate la poliție, ar trebui să faci o investigație gen Sherlok Holmes mai amănunțită referitor la acest individ.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E un vecin plictisit, probabil ratat. Pur si simplu se uita. Poate te place.
Asta nu inseamna ca e un violator, proxenet sau spargator de locuinte. Te cred ca te simti naspa, dar deocamdata e doar un ciudat care se uita dupa tine.
Altii fluiera si striga "propuneri" porcoase dupa orice fata.
Nu ai ce ii face, trebuie doar sa fii atenta la el (si la altii de genul), sa nu va intalniti la ore tarzii, in locuri nasoale.
Din pacate, grijile de genul asta fac parte din viata de fata/femeie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, deci un dubios va urmareste din casa lui, proprietate personala. Nimic ilegal pana aici, imi pare rau sa ti-o spun...

| SilentRain a răspuns:

Te urmărește pe tine și pe sor'ta pentru că sunteți fete tinere.
Puneți camere de supraveghere și luați-va câine
Nu mai iești niciodată singure, luați spray cu piper peste tot
Omul e dubios rau dar atât timp până nu comite fapte din păcate legea nu face nimic
Pune-l pe tatăl vostru sau alt băiat sa se holbez înapoi la el, sau iese la poarta de fiecare data când plecați și să se uite urât înapoi la el
Nu cred că îl interesează să fure ceva din casa, cat e pare mai ocupat de tine și sor'ta

| halogen001 a răspuns:

Cancd se face poza, din aplicatia pentru poze trebuie marita luminozitatea la maxim pentru ca zonele intunecate sa fie mai vizibile. E bine sa se foloseasca si zoom-ul la maxim. Ar fi mai bun un aparat foto cu zoom optic.

| VoidEternal a răspuns:

Din pacate, chiar si cu un DSLR e destul de complicat sa faci o poza de la distanta in care sa se distinga o fata intr-o zona intunecata. Ti-ar trebui un trepied si un obiectiv foarte bun. Daca e o poza facuta cu telefonul in afara de faptul ca ii poti mari luminozitatea nu prea ai ce altceva sa ii faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te urmareste cand pleci (intra in casa) daca te urmareste cand vi, s-a intors acasa la el.
Ori va fura, ori vrea sa nu-l incurcati cu ce face acolo la el acasa, sa nu fiti acolo.
Ca viol se intampla de mult daca are atatea verificari.
altceva nu are ce sa faca cu verificatul asta zilnic.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu ești absolut deloc paranoică

Bătrânul ăla este bolnav mintal obsedată aveti enorm de mare grijă poate sa va facă rău bolnavul ăla mergeți la poliție și spune-le tot ce se intămpla

Cumpărațil urgent.
https://www.emag.ro/......DXY420BBM/

| Gabryel85 a răspuns:

Fantastic. Nu se mai poate uita lumea pe geam acum. Propriul geam. laughing)

| salieri84 a răspuns:

Se misca perdeaua la interval de timp regulat?

| Iubireameamika a răspuns:

Tipul va urmareste pe tine si pe sora ta, asta il intereseaza, este un pervers nenorocit asa am si eu un vecin de sta tot dupa perdea si urmareste pe toata lumea. Ar fi bine sa nu iesiti seara tarziu afara, decat ziua si daca se poate cu cineva sau sa va luati un Caine, spray cu piper orice in caz de orice sa va protejati de nenorociti si eu port mereu spray cu piper mai ales ca am avut probleme in trecut cu un fost iubit. Sper sa fie bine doamne ajuta.