| AlisaRoxana a întrebat:

Sunt in concediu de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, si sunt insarcinata cu al 2 -lea copil. As dori sa stiu cum pot intra in al 2 -lea concediu de ingrijire copil. Mentionez ca ar trebui sa nasc dupa ce mi se termina concediu. Am dreptul la acele 126 de zile de prenatal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul la concediu de sarcina si lauzie de 126 de zile dar numai jumatate (63 de zile) pentru sarcina si 63 de zile concediu de lauzie. Maximum pentru sarcina poate fi de 84 zile, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.24.(1)Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice."
In concediu de ingrijire a copilului intri tot asa cum ai intrat cu primul, facand cerere si anexand actele cerute.