| LiquillzDUD a întrebat:

sunt o fata de 14 ani, iar astazi un strain mi-a pus mana pe sani, fata si gat, intentionat, dupa ce m-a urmarit trei statii de autobuz. Cum pot reactiona in mod legal la aceasta problema?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata, daca fapta a fost numai o data, nu poti face plangere penala. Ar fi trebuit sa apelezi la persoanele de pe autobus. Vorbeste cu parintii.
Daca fapta se repeta poti s-ai faci, impreuna cu un parinte, plangere penala pentru hartuire, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Pentru a face plangerea penala trebuie ca invinuitul sa poate fi identificat si tu sa ai dovezi, eventual o filmare si martori.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ar putea fi si o agresiune sexuală? (Art 219 CP)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Nu poate fi, agresiunea sexuala presupune o constrangere sau o punere in imposibilitate de a se apara.

3 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Vorbește cu părinții tăi, iar data viitoare când se mai întâmpla asta, strigă după ajutor, mai ales dacă ești într-un loc public.