| user1234554321 a întrebat:

Trebuie sa plec in Romania cu copilul meu (are 1 an si 9luni) doar noi doi, dar nu stiu daca il pot scoate din tara cand ma voi intoarce (in Germania). Tatal lui e de acord sa plec cu el si sa ma intorc, dar nu stiu daca pot sa ma intorc daca nu am procura. Ceva sfaturi? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a iesi cu el din Romania ai nevoie de declaratia notariala a tatalui, altfel nu te va lasa sa iesi la granita.
Pentru intrarea in Romania nu ai nevoie de acea declaratie, trebuie sa ai doar pasaport pentru el.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunteti cetateni romani nu vei putea iesi din Romania fara acordul in scris al tatalui

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a ieşi cu el din România ( dacă are cetăţenie română ) ai nevoie de Declaraţia Notarială a tatălui!
La intrarea în România nu este necesară acea Declaraţie.

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

| Idkidk a răspuns:

Trebuie să ai un acord scris de tată!

| Lorenzo31 a răspuns:

Iti trebuie procura.