| Dragomir_Floryn_1996 a întrebat:

Un prieten de-al meu la prins politia baut la volan cu o alcoolemie de 0, 77% alcool pur in aeru expirat si la supus si la sustragerea de la recoltarea probelor biologice.Ce-i poate face ii anuleaza permisul sau doar il suspendeaza pe 90 de zile?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alcoolemia in sange va fi de doua ori mai mare asa ca prietenul tau a comis infractiunea prevazuta de Codul penal, citez:
"ART.336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Daca va fi condamnat pentru aceasta infractiune atunci permisul ii va fi anulat, conform OUF 195/2002, rep., cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o  hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

I se face dosar penal in primul si in primul rand si poate fi condamnat la inchisoare (cu suspendare cel mai probabil daca nu e recidivist)

la 0.77 in aer sa fie multumit ca nu a omorat pe cineva, e un criminal

| Cloudless a răspuns:

E de rau, poate intra la inchisoare, as putea sa iti explic eu totul dar pun aici un extras din codul rutier din 2014. Citeste si intelegi gravitatea situatiei: Art. 79. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o Imbibatie alcoolica de peste 0, 80 g/l alcool pur In sange ori o concentratie ce depaseste 0, 40 mg/l alcool pur In aerul expirat sau care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseste cu Inchisoare de la 1 la 5 ani.