| Anonima6754 a întrebat:

Buna TPU. Unui copil cu handicap minor i-a fost donat un apartament (imobil) intrebarea e, dupa 18 ani (dupa majorat), la vanzare mai trebuie reprezentat de reprezentantul legal avand in vedere ca are acest grad? Mama e cea care a donat imobilul (proprietatea ei), reprezentantul legal fiind tatal copilul parintii nefiind niciodata casatoriti

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce handicap are.
Daca nu este un handicap mental, care sa-i afecteze discernamantul, atunci poate vinde singur apartamentul dupa 18 ani.
La donatie, fiind minor, era obligatoriu sa fie reprezentat de un parinte sau alt reprezentant legal.

| Anonima6754 explică (pentru Ioandelasal):

Este un grad mintal, este cel mai mic grad (retard mental usor) dar cel putin ultima data la reînnoire, cu greu ni l a mai dat si pe acesta deoarece el pe parcurs cu tratamente si a revenit aproape complet

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonima6754):

In acest caz notarul public va avea ultimul cuvant, daca el crede ca persoana are discernamant va incheia contractul, daca va considera ca nu are atunci va refuza incheierea acestuia fara ca persoana sa aiba un reprezentant legal.
In baza celor spuse eu cred ca respectivul are discernamant.

| Anonima6754 explică (pentru Ioandelasal):

Noi stim ca rolul reprezentantului legal inceteaza la majoratul copilului, ce nu stim este daca va mai fi nevoie de acest reprezentant legal, copilul avand ani la rand acest grad, dar in situația in care si acest grad de handicap inceteaza la implinirea majoratului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonima6754):

Gradul de handicap nu are nici o legatura cu varsta sau majoratul, doar cu sanatatea mentala, asa ca poate inceta daca persoana devine sanatoasa sau poate ramane daca boala continua.
Asa fiind o persoana bolnava mental poate avea nevoie de un reprezentant legal pana la moarte.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Daca copilul a fost incadrat cu handicap mental, atunci trebuie sa aiba si un tutore desemnat, care trebuie sa-i administreza si averea.
2. Daca apartamentul a fost donatie cu uzufruct viager, atunci donatorul (mama) trebuie sa-si dea acordul pentru vanzare. De asemenea, donatorul poate retrage donatia in caz ca nu se indeplinesc conditiile donatiei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg, daca este donat apartamentul, de ce se vinde dupa majoratul copilului?

| Anonima6754 explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca este o donatie cu uzu fruct, iar copilul intra in posesia donatiei doar la varsta majoratului, sigur atunci poate vinde, insa fiind o donatie cu uzu fruct el nici atunci nu poate vinde fara mama (donatorul) deoarece aceasta si a pastrat uzu fructul cat traieste il poate folosi, asadar pot vinde doar impreuna. copilul si mama

| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma, dar tu nicinu esti constient de gradul de handicap pe care-l are fratele tau, fiind in realiatte unul destul de sever, atata vreme cat el nu vorbeste, nu se exprima si nu-i capabil sa inteleaga ce face gresit sau anormal. Uite aici actiunile lui, scrise chiar de manuta ta, in topicurile anterioare:

Uite ce ai scris chiar tu aici:
"în 5 August | Anonima6754 a întrebat:
Hei TPUhappy e normal ca un copil de 18 luni sa nu raspunda la nume, sa nu rosteasca niciun cuvant doar sa mormaie? Pot sa ii fac tot felul de semne/sunete sau sa-l strig ca nici macar nu se uita la mine! "

"în 22 Aprilie | Anonima6754 a întrebat:
am un frate de 17 ani, cu probleme de handicap fffff mici (are grad mintal de handicap) ...astazi cand a iesit afara, un om l-a pus sa-l masturbeze pentru un telefon, iar el la insistenta lui a facut-o"

Ce am vrut sa-ti spun, este ca acest copil handicapat, indiferent ca va deveni curand major, va fi intotdeauna sub o tutela legala, pentru ca are un grad de retard, care nu-i va permite sa ia vreodata decizii.
Evident ca ma astept sa nu intelegi ce-ti spun aici, pentru ca tu insuti ai numai 14 ani.

| Anonima6754 explică (pentru Violleta2022):

In primul rand de ce te legi tu de intrebarile mele trecute? Ce legatura are? Pana acum nu am pus nici macar o intrebare despre el, restul au fost intrebari despre alte persoane. 2 la mana, raspunzi daca vrei...nu te obliga nimeni eu nici macar nu ti am citit raspunsul, doar primele lucruri.e foarte clar ca e la fel de inutil ca si viata ta pe acest pamant happy Din partea mea ai un block si sa te duci...(fara injurii) happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima6754):

Intrebarile tale anterioare tocmai confirma ca fratele tau are un handicap grav, care necesita un tutore legal pe viata, care sa aiba grija de el si sa rasunda legal de el, fiindca fratele asta nu-i in stare nici sa vorbeasca, dapai sa gandeasca.
Evident ca nici tu nu vezi realitatea, pentru ca esti un copilas de 14 ani.
Noi adultii, trecuti prin viata, intelegem mai multe decat poti intelege tu, de aceea te sfatuiesc sa-ti lasi partintii sa rezolve problemele legale legate de un aparatment donat fratelui.

PS Cred ca stai prea multe pe forumuri de socializare, de crezi ca blocand pe cineva nu poti fii raportat la adminul forumului. Aici nu functioneaza regula ta de la Fb si Instagram. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acest lucru numai un avocat stie, ia legatura cu adrian cuculis avocat invitat des la acces direct si el te va lămurii.