| Carolina1972 a întrebat:

Urgent am nevoie de răspuns. Am absolvit 12 clase, am luat și bacul și am aflat de acest șomaj. Am toate actele necesare și mâine dimineata m-am gândit sa merg sa îmi pun dosarul fiindcă se dau bănuți frumosi. Dar am o întrebare, dacă eu ma angajez de luna viitoare sau din septmebrie mai beneficiez de acești bănuți? Sau mi se taie? Cineva mi-a zis ca dacă ma angajez mai primesc dar doar jumătate din bani, este adevărat? TPU va rog lămuriți-ma careva fiindcă vreau cat mai repede sa termin cu șomajul fiindcă dosarele se depun după 60 de zile de la absolvire. Multumesc pentru răbdare!

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Cu privinta la a.ti mai da ceva la % din somaj, daca iti gasesti de munca in timpul somajului, nu sunt sigura.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie să mergi la AJOFM din judeţul tău, in termen de cel mult 60 de zile de la terminarea cursurilor, pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.
Nu este adevarat, daca te angajezi nu mai primesti indemnizatia de somaj. In schimb primesti o prima de insertie, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 73^1
  (1) Absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, care, în termen de 60 de zile de la absolvire, se înregistrează la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă şi se angajează cu normă întreagă pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o primă de inserţie egală cu de 3 ori valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării.
  (2) Prima de inserţie stabilită în cuantumul prevăzut la alin. (1) se acordă în două tranşe, astfel:
  a) o tranşă egală cu 50% din cuantumul stabilit, la data angajării;
  b) o tranşă egală cu 50% din cuantumul stabilit, după expirarea perioadei de 12 luni de la angajare.
  (3) Nu beneficiază de prevederile alin. (1):
  a) absolvenţii care, la data absolvirii studiilor, aveau raporturi de muncă sau de serviciu;
  b) absolvenţii care se încadrează la angajatori cu care au fost în raporturi de muncă sau de serviciu în ultimii 2 ani, cu excepţia situaţiei în care, pentru persoanele respective, aceşti angajatori au beneficiat de stimulent financiar în condiţiile Legii nr. 72/2007 privind stimularea încadrării în muncă a elevilor şi studenţilor, cu modificările ulterioare;
  c) absolvenţii instituţiilor de învăţământ faţă de care angajatorii au obligaţia, potrivit legii, de a-i încadra în muncă.
  d) absolvenţii care, în perioada cuprinsă între data absolvirii şi data solicitării dreptului, au fost admişi într-unul dintre nivelurile de învăţământ, conform prevederilor legale."
In prezent ISR este de 500 lei, astfel ca prima de insertie este de 1.500 lei.

| Digikey a răspuns:

Banuti frumosi somaj?
Cred ca glumesti.
De unde sa plateasca pensiile speciale daca dau bani frumosi la somaj.

| Carolina1972 explică (pentru Digikey):

Nu mai poate omu sa fie nici sarcastic laughing))

| haileewatson a răspuns:

Dar de muncit de ce nu iti place?

Răspuns utilizator avertizat
| aneliram a răspuns:

Daca te angajezi cu contract de munca, nu mai primesti somaj, eu asa stiu, cel mai sigur intreaba cand duci dosarul.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Cu privinta la a.ti mai da ceva la % din somaj, daca iti gasesti de munca in timpul somajului, nu sunt sigura.

| Bingoo a răspuns:

Oricum nu beneficiezi pentru ca ai luat bacul, somajul se ia de cei care nu trec de bac