| 5IrOK a întrebat:

BUNA TPUAs vrea sa plec la vara in SUA si nu stiu daca pot sa calatoresc singur find minor sau trebuie sa ma insoteasca un parinte?:XAdik sa pot trece granita singur ca la avion s-a rezolvat pot merge dar nu stiu daca pot face pasaport

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge fara parinti, daca ai un insotitor major, poate fi unul dintre insotitorii de bord de pe avion. Ai nevoie de o declaratie a ambilor parinti, autentificata de un notar public, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in SUA si indica numele companiei aviatice si numarul zborului si ca va avea grija de tine personalul de bord. Numai bine!