| Cristi2221 a întrebat:

Buna tuturor.
Am fost implicat intr-un accident auto cu victima (eu), am de la medicul legist 80 de zile de ingrijiri medicale, multiple fracturi la o mana, pe langa masina care-mi va fi reparata cum pot obtine daune morale de la asigurarea lui? Si o suma pe care sa o pretind? Va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine si daune morale, bineinteles daca le poti dovedi.
Vei face o cerere de despagubire catre asiguratorul celui vinovat de accident.
Conform L.132/2017, citez:
"ART. 11
  Riscurile acoperite
  (1) Asigurătorul RCA are obligaţia de a despăgubi partea prejudiciată pentru prejudiciile dovedite suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat.
  (2) Fără a se depăşi limitele de răspundere prevăzute în contractul RCA, în conformitate cu prevederile art. 6 alin. (4) şi (5) şi în condiţiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de valabilitate a contractului RCA, asigurătorul RCA acordă despăgubiri în bani pentru:
  a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial;
  b) prejudicii materiale, inclusiv costuri de radiere şi înmatriculare, costuri cu taxe de timbru, cheltuieli cu limitarea prejudiciului, dovedite cu acte, cheltuieli aferente diminuării valorii vehiculului după reparaţii, dovedite cu acte sau expertiză;
  c) costuri privind readucerea vehiculului la starea dinaintea evenimentului asigurat, dovedite cu documente emise prin sisteme specializate sau prin documente emise în condiţiile legii;
  d) prejudicii reprezentând consecinţa lipsei de folosinţă a vehiculului avariat, inclusiv înlocuirea temporară a vehiculului, pe baza opţiunii persoanei prejudiciate;
  e) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată sau cheltuieli aferente în cazul soluţionării alternative a litigiului dacă soluţia este favorabilă persoanei prejudiciate;
  f) cheltuielile legate de transportul vehiculului avariat, aparţinând terţului păgubit, de la locul accidentului la locaţia în care se găseşte centrul de constatare daune, la unitatea reparatoare aleasă de păgubit în vederea reparării vehiculului, cel/cea mai apropiat/apropiată de locul producerii accidentului sau de domiciliul persoanei prejudiciate, după caz, dacă respectivul vehicul nu se mai poate deplasa prin mijloace proprii, iar asigurătorul nu asigură transportul."
Pentru alte detalii te sfatuiesc sa citesti aceasta lege.

| Cristi2221 explică (pentru Ioandelasal):

Adica cum sa dovedesc daunele morale?
Eu lucram in UK si am venit acasa pentru o perioada.
Ma refer ca asiguratorul sa-mi plateasca daunele morale pentru cele 80 de zile de ingrijiri medicale si dupa cum am citit si ca nu-mi pot folosii masina cred ca e dauna totala, ma refer strict in cuantum ex 100 E pe zi pentru toate neplacerile astea, nopti nedormite si dureri destul de mari, multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristi2221):

Ce spui tu nu sunt daune morale ci materiale: costul spitalizarii, castigul nerealizat pe zilele de ingrijire medicala sau diferenta de la salariu la indemnizatia de concediu medical (daca ai primit concediu medical).
Am vazut mai sus o postare in care spuneai ca persoana vinovata este un batran. Tu n-ai treaba cu acesta, daca era asigurat RCA, ai treaba cu firma care l-a asigurat si aceasta plateste toate despagubirile.

| Bula a răspuns (pentru Cristi2221):

Daunele morale sunt pentru durerile (fizice si psihice) suferite dupa accident si pana ce vor inceta.
Daca ai contract valabil in UK, venitul pierdut intra in calculele daunelor suferite.
Este bine sa te adresezi unui avocat de succes specializat pe asemenea despagubiri, care stie cat- si cum sa pretinda despagubiri.
Oricum, avand castig de cauza, onorariul avocatului va fi achitat de persoana vinovata sau de asiguratul lui. Tu va trebui eventual sa platesti un avans pentru delegare, suma care va intra tot la cheltuieli aferente decontabile.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, doar firma de asigurari RCA a soferului vinovat este singura raspunzatoare de plata despagubirilor, nicidecum soferul vinovat. Ori, firmele de asigurari au tot interesul sa plateasca sume cat mai mici si o fac inainte ca dosarul sa ajunga la instanta! Daca vei accepta suma oferita de catre asigurator pe cale amiabila sau daca semnezi vreun act de impacare cu soferul vinovat pierzi dreptul de a cere despagubiri morale+materiale la instanta!
Asadar, cauta-ti repede un avocat specializat pentru recuperare despagubiri RCA! Nu accepta suma derizorie oferita de asigurator caci pierderile tale materiale pot sa fie cu mult mai mari decat suma oferita.

p.s. Pentru servicii avocatii de acest tip cer 10-15% din suma recuperata prin instanta.Este si in interesul lor sa obtina de la asigurator o suma cat mai mare drept despagubire!

Răspuns utilizator avertizat
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Da, poti cere. Avand in vedere ca ai avut si fracturi. Eu am fost implicat intr-un accident minor (lovit putin din spate) fara nici macar o vanataie si tot am primit €3000 (traiesc in Cipru, dar tot tara europeana e.). Iti trebuie un neaparat un avocat, pe care oricum nu vei plati, considerand ca nu ai fost de vina. Vinovatul acopera si costurile procesului. Orice ai face, sa spui va purtai centura. Este foarte important. Altfel nu primesti mai nimic.

Sper ca am fost de ajutor, dar intereseaza-te si tu va s-ar putea sa fie diferit in Romania. Bafta!winking

| Cristi2221 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Din fericire centura chiar am purtat-o, m-a lovit din fata si da el a fost de vina, insa nu stiu exact suma reala pe care as putea sa o pretind de la RCA lui evident, omul e un batran de 86 de ani care nu are mai nimic pe al si chiar nu as vrea sa-i fac rau voluntar, aici ma refer strict la RCA si cam cat as putea primii, multumesc!

| Lioana a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

In Romania, avocat gratuit primesc doar inculpații acuzați de o faptă penală. Reclamanții trebuie să-și plătească avocatul.