| RoxanaGhost a întrebat:

Am nevoie de indrumarea voastra.Aș dori să reclam anumite nelegiuri în legătură cu o pensiune din mediul rural.Angajatii sunt platiți la zi pe te miri ce,nu se respectă programul de muncă,nu există un orar exact,angajații sunt sunați la orice oră din zi pentru a-i chema, se fac multe favoritisme și mai ales, nu s-a pomenit unor angajați de contract de muncă.Cum aș putea proceda?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-ti povestesc ceva cat pot de scurt.
1. Trebuie sa ai dovezi. Martorii se cam feresc sa depuna marturie dar copierea unor documente semnate de tine te pot ajuta.
2.Asa am facut si eu. Am fost la o firma de paza. Am simtit ca incearca sa ma pacaleasca si mi-am adunat dovezi materiale. I-am reclamat la ITM si le-a dat o amenda simbolica pentru ca il cunosteau pe patron. Eu lucram 24 cu 72 si mi-au raspuns ca nu se dovedeste ca am lucrat si sambata, si dumnica desi le trimesesem documente cu semnatura si data.
Am reclamat la Ministerul Muncii. Si-au luat-o si patronul si ITM-ul. Patronul a intrat in faliment si oamenii au fost preluati de alta firma de paza.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama la ITM dar ar trebui s-o faca si alti salariati, pentru ca reclamatia sa fie credibila si ITM sa treaca la verificari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceea ce dorești dta să faci se nunește denunț. Nu este nimic rău că se numește așa. Dar acest denunț al dtale ca să fie luat în serios, de exemplu de cei de la protecția muncii, AJOFM, el trebuie făcut de cei direct implicați, iar nu de către dta, o persoană neutră în raport cu faptele enunțate. Căci se va pune problema care este interesul dtale în raport cu faptele enunțate. Astfel într-un denunț trebuie să fie fapte concrete.
Dta spui că angajații nu au contracte de muncă. Care angajați, cum îi identifici? Căci un denunț trebuie să conțină date concrete iar nu afirmații vagi. Dacă ei sunt angajați cu ziua, și de exemplu dta spui că I. Popescu lucrează acolo și vine controlul și nu îl găsește, dta vei fi acuzată că ai indus în eroare un organ de control. Fiindcă sunt mulți care fac asemenea denunțuri în scop de răzbunare de exemplu, un denunț făcut de cineva care nu are un interes real de persoană vătămată nu este luat în considerare. Astfel, dorința dtale de a acționa ca justițiar în numele altora are foarte puține șanse de reușită. Ce poți face este ca să îndrumi persoanele nedreptățite să facă acest denunț.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu esti angajat sau in ce calitate ai vrea sa faci plingerea? Te intreb asta ca sa aflu mai multe detalii - de exemplu daca respectivul proprietar/patron are "spate" la autoritatile locale, ai sanse mai mari sa se miste ceva cu presa - dar nu cea locala - sau facind o plingere direct la judet/la Bucuresti. In principiu, neregulile mentionate de tine tin de ANAF si ITM. Poti sa editezi frumos un denunt in care mentionezi detaliat ce si cum, tot ce stii, si il trimiti pe mail ambelor institutii de mai sus.

| RoxanaGhost explică (pentru GabiDumitrescu):

Am fost angajata si si-au batut joc.Programul era de 8 ore, ma chemau pentru 5 ore.La început ma anuntau la ce ora sa vin zilnic, după asteptau ca eu sa-i sun sa-i intreb.Incepeau sa ma cheme mai rar si nu-mi convine.Ca dupa ce a fost un eveniment sa ma enervez si sa intreb pe aia la telefon care e treaba.Ea mi-a spus printr-un mesaj pe whatsapp, deci atat a dus-o capul...sa-mi spuna ca nu ma mai poata chema pentru ca sunt aglomerați. Daca eu nu o cautam ea nu mi-ar fi zis nici asta.Și eu nu am nevoie de bataie de joc si vreau sa vada ca eu chiar daca eram cuminte si tăcută asta nu înseamnă că-s fraieră.

| sadrian46 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Nu o să reușești mare lucru. De exemplu cu această poveste a ta, care nu o poți dovedi cu nimic, nu se mișcă nici un organ de control să vină să verifice dacă ești tu fraieră sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Si de ce nu ai facut galagie cand ai fost angajata? Tot nu am inteles mare lucru. Deci erai angajata full time dar nu veneai programul intreg... pana mea. Chiar nu inteleg. Te angajezi, ai fisa a postului, ai si in contract specificat programul dupa care se lucreaza. Nu merge cu te sun eu cand am nevoie. Ce angajare e si aia?

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Zice ea că nu avea contract de muncă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

A zis ca a fost angajata. Nah, te-ai gindi ca prin angajat se intelege si semnarea unui contract. Se pare ca degeaba au toti smartphone si acces la orice lege posibila, ca inca mai sunt mii, zeci de mii, sute de mii de cetateni care merg pe faze de genul "Vii sa lucrezi la mine de miine, xx RON pe zi? Gata, boss, batem palma!" si aia e tot. Dupa ii auzi ca se pling ca nu au contributiile platite sau ca i-a abuzat seful. sad