| Metal666 a întrebat:

Buna tuturor ^^ Am nevoie de pareri variate. Cat de rau considerati voi sovinismul (fie el de orice natura), nazismul, comunismul si nationalismul? Credeti ca intr-o maniera "moderata" (desi nu e corect ceea ce spun, ele fiind ideologii extremiste), aceste conceptii ar putea duce la o dezvoltare sociala? (pentru ca mie, sincer, democratia imi provoaca sila; numai democratie nu e pe Pamant, iar democratia mi se pare cea mai mare minciuna spusa de politicieni cetatenilor; fiind insa o minciuna frumoasa, care ne "gadila" la urechi cand o auzim, marea majoritate dintre noi o acceptam)

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Extremismul nu poate duce la progres. Unde ai experimentat tu democratia? La noi oricum nu este decat o caricatura a ei.

| Wehrmacht a răspuns:

De ce sa nu fie corect ceea ce spui? Trebuia sa incluzi si Terorismul(cu toate ca este folosit si de aia enumerati de tine).Mie asta mi se pare cea mai buna solutie la multe probleme.
Daca iesi in strada si protestezi(exemplu) ca nu iti convine ceva, ala impotriva caruia prostestezi(sau aia) nu se vor simti obligati sa faca ceva. Putin o sa le pese lor ca urli tu ca disperatu' in strada.
Daca ii sare o masina in aer sau ii este impuscat un membru al familiei sau sunt atacuri aspura a orice reprezinta o aparare a statului atunci se va simti obligat sa faca ceva.Nu din cauza constiintei incarcate care nu exista.Din cauza fricii.
Mie nu-mi provoaca sila democratia.Imi provoaca sila chestiia asta care cica e democratie dar nu este.
Nu pot considera o varianta mai rea sau mai buna deoarece toate au si parti bune dar si parti rele.Si oricum nu sunt adeptul vreunei forme de conducere. Poate o democratie impletita cu anarhie.Sa exista un fel de politie care sa se asigure ca nu se omoara oamenii intre ei fara motiv, dar sa nu inceapa sa fie ei mari protectori si sa le interzica x chestie pentru ca le face rau sau z chestie pentru ca nu le convine lor.Fiecare sa faca ce dracu' vrea.

| popescuiondelabaicoi a răspuns:

Bai nene, in primul rand sunt curis sa stiu care este boul care ti-a spus ca nationalismul este o ideologie extremista, iar in al doilea rand este o prostie sa spui ca esti de acord ca nazismul si comunismul sa se dezvolte moderat - adica tu crezi ca azi poti fi marxit, maine nazist, apoi tot asa, ca sa creezi stabilitate? Asta inseamna tocmai instabilitate.
Nu cred ca mai are rost sa iti spun si care este opinia mea fata de aceste concepte pentru ca imi e frica pentru ce ar putea unul ca tine sa intelega... Esti total pe invers, imi pare rau sa ti-o zic. Mai treci si tu pe la scoala, istoria nu se invata din tomberon.

| popescuiondelabaicoi a răspuns:

Marxist*. scuze.