| RebbiRebi a întrebat:

Buna tuturor!
Am și eu o situație și am nevoie de mare ajutor.
Tatăl meu vrea sa își depună dosarul pentru pensie, dar și-a pierdut cartea de munca și nu și-o mai găsește.
El a lucrat din 1981 pana in 2005 la Romtelecom,doar ca s-a desființat și din câte am înțeles, acum se numește Telekom.
Am sunat la aceștia la Call Center și mi s-a spus sa scriu o cerere de mâna, in care sa specific ce vreau și câteva date de ale tatălui meu și sa o trimit pe o adresa de e-mail, ceea ce am și făcut.
Mi-au mai dat și un număr de telefon al doamnei care se ocupa cu aceste cereri și care eliberează adeverințele in vechime, dar problema este ca nu răspunde nimeni când sun.
Pe e-mail, iarăși nu răspunde nimeni.
Cei de la Call Center îmi spun sa insist și atat.
Nu știu ce sa mai fac. Unde sa mai caut.
Ma poate ajuta cineva va rog?
Poate cineva care s-a aflat intr-o situație similară.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiind date personale ale tatălui tău, el trebuie să le ceară.
Cerere scrisă, depusă la firmă la adresă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Trebuie mers la arhivă, are nevoie de duplicat al cartii lui de muncă, ar fi trebuit păstrata cartea de munca, mai cauta o prin casă, prin actele tatalui, poate o gasiți.

| Bizon95 a răspuns:

Romtelegaura nu a fost desfiintata, dar a fost cumparata de Telekom
afaik sunt obligati prin lege sa pastreze arhivele
dar, daca nu vor sa te ajute (pe ei ii costa) poti sa mananci rahat ca asa e in rrominica si nu prea ai ce sa faci
asta sper sa te ajute, macar putin:
https://www.google.com/search?q=cum+se+recupereaza+cartea+de+munca+pierduta

insa ideea mea e simpla: TREBUIE sa iti gasesti un avocat specializat pe litigii de genul asta (litigii anti angajatorii, anti casa de pensii, etc.)

pentru ca cea mai buna solutie pur teoretica ar fi sa suni chiar la casa de pensii (ei s-au lovit in draci de chestii de genul asta) INSA AIA SUNT PUSI PE FURT si pe a da cat mai putini bani de pensie (stiu la cazuri de imi vine acru, inclusiv cineva care a murit din cauza ca nu a primit banii si nu s-a putut duce in strainezia sa isi faca operatie de cancer, atunci cand i-ar fi salvat viata si acum urmasii vor 3 milioane de euro despagubiri, iar eu personal CRED CA II MERITA SI CA CER PREA PUTIN) asa ca, casa de pensii nu o sa te ajute

| TheGentleman a răspuns:

Să meargă la REVISAL (Registrul de Evidență al Salariaților). Cartea de muncă nu mai există de ani buni

| Simpatic a răspuns (pentru TheGentleman):

Revisal si cartile de munca sunt doua drepte paralele, intreadevar numai revisal este in ziua de azi si ce ceva ani buni, dar el vorbea de o perioada mai in trecut 1981... 2005.
el are nevoie practic de o reconstituire a cartii de munca si aia nu stiu cum se face, nu zic ca este imposibil dar eu nu stiu.