| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor.
As avea o nelămurire și aș dori răspuns din partea celor care au trecut prin ce urmează să vă relatez. De fapt, e doar o întrebare:
Dacă termin facultatea de drept și mă înscriu la cursurile celor de la INM pentru a ajunge procuror, am înțeles că se fac doi ani de cursuri. Întrebarea mea e: cursurile sunt ca la facultate, adică mergi în fiecare zi la cursuri timp de doi ani, sau cursurile astea se desfășoară doar câteva săptămâni/an?

Mulțumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cursurile la INM sunt cu frecventa la zi, exact ca la facultatea cu frecventa la zi.
Si la INM nu doar te inscrii ci trebuie sa sustii un examen de admitere foarte greu.

| Ryss a răspuns (pentru Ioandelasal):

Știu despre admitere.
Dar cursurile cum se desfășoară? Am văzut că perioada de admitere durează câteva luni (adică sfârșitul unui an și începutul altui an), de pe un an pe altul. Dacă de exemplu mă înscriu în 2022, abia în 2023 pot să încep cursurile?
Și cum se desfășoară? Ca o școală normală, gen din septembrie/octombrie până în iunie? Sau programul e mai lejer?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ryss):

Nu stiu, sunt pensionar si nu ma mai intereseaza asemenea detalii.
In schimb le afli foarte usor intrand pe site-ul oficial al INM.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai te duci in acesti doi ani, ca e la zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti detaliez ce stiu si nu s-a spus prin comentarii. Cei 2 ani sunt considerati vechime in profesia de magistrat, deci nu poti lipsi cand vrei fara sa existe consecinte disciplinare si fara sa iti afecteze indemnizatia de auditor de justitie.
Doar in primul an se fac cursuri, in al doilea an vei merge in practica la instante sau la parchet. E greu, nu e lejer deloc. Sunt materii care in facultate erau serioase si care sunt si mai detaliate. Si nu mai ai materii de umplutura.
Da, daca doresti sa dai examenul in 2022 vei incepe doar in 2023. Daca vei intra.
Cei care predau acolo sunt profesionisti. Insa nu inseamna ca sunt si pedagogi buni. Cei care sunt si profesori universitari sunt si buni pedagogi.